FINANCIE: Nemecká vláda schválila rozšírenie právomocí EFSF

Berlín 31. augusta (TASR) - Nemecká vláda dnes schválila rozšírenie právomocí Európskeho fondu finančnej stability (EFSF). Teraz ju čaká zhruba mesiac trvajúci zápas o presvedčenie skeptických nemeckých poslancov, aby podporili zmeny a zabránili ešte väčšiemu prepadu eurozóny do krízy. V obave, že Nemecko sa postupne vzdáva stále väčšieho objemu právomocí v prospech Bruselu, už aj niektorí ...

Berlín 31. augusta (TASR) – Nemecká vláda dnes schválila rozšírenie právomocí Európskeho fondu finančnej stability (EFSF). Teraz ju čaká zhruba mesiac trvajúci zápas o presvedčenie skeptických nemeckých poslancov, aby podporili zmeny a zabránili ešte väčšiemu prepadu eurozóny do krízy.

V obave, že Nemecko sa postupne vzdáva stále väčšieho objemu právomocí v prospech Bruselu, už aj niektorí poslanci z vládnej koalície varovali, že budú hlasovať proti rozšíreniu právomocí fondu. Bundestag by mal o tom hlasovať 29. septembra. Medzi nové právomoci EFSF by malo patriť napríklad nakupovanie dlhopisov problematických krajín eurozóny, čo momentálne robí Európska centrálna banka (ECB).

Postoj Nemecka je pritom kľúčový. Do akej miery, to potvrdilo aj dnešné rozhodnutie vlády, na ktoré euro zareagovalo rastom oproti doláru.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA