Nemecká vláda tlmí očakávania spojené so summitom EÚ

Berlín 17. októbra (TASR) – Nemecká spolková vláda tlmí očakávania spojené s nedeľňajším (23. 10.) summitom Európskej únie (EÚ). Na jeho programe je koncepčné riešenie dlhovej krízy v eurozóne. Kabinet nepredpokladá, že dôjde k veľkému prelomu situácie a riešeniu všetkých problémov. "To sú dôležité postupové kroky na dlhej ceste," uviedol dnes v Berlíne hovorca vlády Steffen Seibert. Táto cesta bude celkom isto pokračovať ešte dlho v nasledujúcom roku.

Kancelárka Angela Merkelová upozornila, že sny o tom, že sa na budúci pondelok balíkom opatrení všetko vyrieši, že sa všetko prekoná, sa nestanú skutočnosťou. Predpokladá sa však, že koncom tohto týždňa sa v Bruseli "poriadne pokročí".

Navrhované opatrenia budú zamerané na viaceré oblasti. Čo budú konkrétne obsahovať, to Seibert nespresnil. Partneri na nich intenzívne a dôverne pracujú; nezastavia sa do konca týždňa. Kancelárka ich neoznámi ani poslancom spolkového parlamentu, v ktorom vystúpi s vládnym vyhlásením pravdepodobne v piatok (21. 10.).

Na summite EÚ by sa mal prediskutovať životaschopný balík opatrení. Jeho súčasťou by mala byť aj únosná koncepcia oddlženia Grécka. Bude sa diskutovať aj o výraznejšom podiele súkromných bánk a poisťovní a o druhom záchrannom balíku pre Atény.

Súčasťou balíka budú zrejme aj rozhodnutia o stabilizácii a rekapitalizácii európskych bánk – v nevyhnutnom prípade sa im táto povinnosť môže aj nariadiť. Dodatočnými opatreniami sa má zvýšiť kapacita prvého eurovalu. Bude sa rokovať o poistení výpadku splácania úverov. Napokon by mali byť prerokované opatrenia na zlepšenie riadenia ekonomiky a finančníctva eurozóny, vrátane zmeny zmluvy.

Nemecko poskytlo prostredníctvom štátnej banky Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) Aténam núdzový úver 22 miliárd eur. Ručí zaň nemecký spolok. Ak napokon dôjde k odpusteniu časti gréckeho dlhu, môže to zasiahnuť aj štát ako veriteľa Grécka.

Informovala o tom agentúra DPA.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA