FINANCIE: Nemecký parlament bude rozhodovať o ďalšej pomoci Grécku v piatok

Bratislava 15. júla (TASR) - Nemecký parlament za stretne v piatok (17.7.) na mimoriadnom zasadnutí, na ktorom bude rozhodovať o podpore tretieho balíka pomoci pre Grécko. Informoval o tom internetový portál euobserver. Nemecký denník Bild tvrdí, že vo vnútri vládnej strany CDU rovnako ako menšej koaličnej strany CSU rastie odpor proti ďalšej pomoci.

Bratislava 15. júla (TASR) – Nemecký parlament za stretne v piatok (17.7.) na mimoriadnom zasadnutí, na ktorom bude rozhodovať o podpore tretieho balíka pomoci pre Grécko. Informoval o tom internetový portál euobserver.

Nemecký denník Bild tvrdí, že vo vnútri vládnej strany CDU rovnako ako menšej koaličnej strany CSU rastie odpor proti ďalšej pomoci. Schválenie nemeckým parlamentom, rovnako ako súhlas ďalších 17 vlád krajín eurozóny, je potrebné, aby sa spustili rokovania o treťom balíku pomoci v hodnote 86 miliárd eur.

Euroskupina a Rada guvernérov Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM) budú potom diskutovať o výsledku a formálne rozhodnú, či začnú rokovať s veriteľmi.

Veľa bude závisieť od toho, či grécky parlament dnes schváli úsporné a reformné opatrenia dohodnuté s veriteľmi. Súčasťou predloženej legislatívy je napríklad zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH) a reforma dôchodkového systému. Atény, ktoré bojujú s vysokou nezamestnanosťou a dlhom na úrovni 175 % hrubého domáceho produktu (HDP), v pondelok (13.7.) súhlasili s tvrdými požiadavkami krajín eurozóny týkajúcimi sa úspor a reforiem.

Taliansky minister financií Pier Carlo Padoan pre taliansky denník Il Sole 24 Ore povedal, že len Cyprus, Francúzsko a Taliansko podporili kompromisnú dohodu s Gréckom na eurosummite. Zvyšok čakal na Nemecko.

Nie vo všetkých krajinách eurozóny musia pomoc schváliť parlamenty. V niektorých krajinách sa rozhoduje na úrovni výborov alebo vlád. Avšak v čase, keď sa bude hlasovať v nemeckom Bundestagu, mnohé ďalšie parlamenty alebo vlády by mali mať už ujasnené svoje pozície.

Medzi prvými bude Francúzsko, kde sa diskusia a hlasovanie v národnom zhromaždení uskutočnia už dnes. Výbor pre európske záležitosti lotyšského parlamentu sa tiež stretne dnes. Estónsky parlament sa zíde vo štvrtok (16.7.). Zatiaľ nie je jasné, či bude hlasovať. Očakáva sa, že premiér predloží požiadavku týkajúcu sa pomoci Grécku.

Vo Fínsku a Holandsku budú hlasovať parlamentné výbory vo štvrtok a rakúsky parlament by mal hlasovať v piatok. Rozhodnutia týkajúce sa otvorenia rokovaní o treťom balíku pomoci sa v Belgicku, Írsku, Taliansku, Litve, na Slovensku a zrejme aj v Španielsku uskutočnia na vládnej úrovni.

12 lom gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA