Pevný kurz forintu voči euru spôsobí rakúskym bankám citeľné straty

Viedeň/Brusel 21. septembra (TASR) – Stanovenie nižšieho pevného kurzu forintu (HUF) voči euru než je trhový, spôsobí rakúskym bankám straty asi 150 miliónov eur. Uviedol to dnes rakúsky denník Die Presse s odvolaním sa na správu americkej agentúry Dow Jones.

Maďarský parlament v pondelok (19. 9.) schválil zákon, ktorý má umožniť obyvateľom krajiny ľahšie splatiť zahraničné úvery. Pred rokmi si ich zobrali za oveľa priaznivejšieho kurzu forintu voči švajčiarskemu franku (CHF) i euru.

Sporný zákon vyvolal medzinárodný rozruch nielen vo Švajčiarsku, ale aj v Rakúsku. V utorok na rozhodnutie Budapešti zareagovala aj Európska komisia (EK). Hovorca hospodárskeho a menového komisára Olliho Rehna rakúskemu denníku povedal, že právna služba EK zákon dôkladne preštuduje. To, či EK zažaluje Maďarsko za porušenie Zmluvy o EÚ, sa teraz nedá povedať. Hovorca však túto možnosť ani kategoricky nepoprel.

Zákon má podľa predstavy budapeštianskej vlády zmierniť vysokú zadlženosť státisícov maďarských domácností. Dáva dlžníkom možnosť, aby za mimoriadne priaznivých podmienok predčasne splatili dlhy v zahraničných menách. Zákonom sa stanovil kurz 180 HUF/CHF a 250 HUF/EUR. Na porovnanie: v utorok napoludnie stál frank 241 HUF a euro 291 HUF.

Do 30. decembra tohto roku majú dlžníci oznámiť bankám, že chcú dlh splatiť naraz. Peniaze potom musia poukázať ústavom do 60 dní.

Zákon vyvolal medzi Rakúskom a Maďarskom spor. Rakúske banky Erste a Raiffeisen poskytli Maďarom vysoké úvery. Ich vedenia predpokladajú, že Európsky súdny dvor v Luxemburgu zruší právoplatnosť jednostranného maďarského rozhodnutia a to ešte skôr, ako Európska komisia začne proti Budapešti konanie za porušenie Zmluvy o EÚ.

Informoval o tom rakúsky denník Die Presse.

12 jns pa

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA