FINANCIE: Podľa Bofingera musí ECB konať, inak Európe hrozí katastrofa

Dublin 27. novembra (TASR) - Európa riskuje skutočnú katastrofu, ak Európska centrálna banka (ECB) nebude ignorovať obavy Nemecka a nezačne eurozóne mohutne pomáhať. Povedal to dnes v rozhovore pre írsku rozhlasovú stanicu RTÉ jeden z poradcov nemeckej vlády Peter Bofinger. Nemecká kancelárka Angela Merkelová vytrvalo odmieta výzvy na posilnenie úlohy ECB pri riešení súčasnej dlhovej krízy, a ...

Dublin 27. novembra (TASR) – Európa riskuje skutočnú katastrofu, ak Európska centrálna banka (ECB) nebude ignorovať obavy Nemecka a nezačne eurozóne mohutne pomáhať. Povedal to dnes v rozhovore pre írsku rozhlasovú stanicu RTÉ jeden z poradcov nemeckej vlády Peter Bofinger.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vytrvalo odmieta výzvy na posilnenie úlohy ECB pri riešení súčasnej dlhovej krízy, a to bez ohľadu na to, že investori sa čoraz viac európskych dlhopisov zbavujú a dokonca už aj nemecké dlhopisy majú problém prilákať dostatočný záujem.

Bofinger, jeden z piatich “múdrych”, ktorí radia nemeckej vláde v oblasti ekonomiky, trvá na tom, aby eurozóna začala vydávať euroobligácie a ECB nakupovať väčší objem dlhopisov, no bez ich následnej sterilizácie. To by znamenalo rovnaký druh kvantitatívneho uvoľňovania, pre aký sa rozhodli americký Fed a britská Bank of England.

“Som presvedčený, že ak ECB nezačne konať, ak nedôjde k emisii spoločných dlhopisov, čaká nás ozajstná katastrofa,” povedal Bofinger pre RTÉ. “Hrozí nám krach finančných trhov a skutočne veľmi silná recesia v celej Európe. Čaká nás dlhé obdobie s veľmi vysokou nezamestnanosťou. Mnohé banky sa nevyhnú bankrotu, čo znamená, že veľa ľudí príde o peniaze,” dodal ekonóm, podľa ktorého bude naozaj nešťastím, ak súčasná stratégia, ktorá vlastne ani žiadnou stratégiou nie je, bude ešte niekoľko mesiacov pokračovať.

“Ak sa súčasný útek od európskych dlhopisov nezastaví, reálne to ohrozí stabilitu európskeho aj svetového finančného systému. ECB musí urobiť rozhodný krok,” vyzval Bofinger, podľa ktorého banka nepotrebuje súhlas žiadnej vlády, aby začala konať.

Nemecko odmieta väčšiu rolu ECB v boji proti kríze najmä v dôsledku zlých skúseností z vlastnej minulosti, keď príliš veľké právomoci nemeckej centrálnej banky v 20. rokoch minulého storočia spôsobili hyperinfláciu a umožnili vyzbrojovanie nacistov. Bofinger však varuje, že ak ECB nezačne rýchlo konať, hrozí deflácia a čo sa týka obáv Nemecka, to sa obáva úplne zbytočne. “Toto nie je racionálna diskusia. Nemci sa jednoducho boja,” dodal nemecký ekonóm.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA