Podľa gréckej vlády krajine odchod z eurozóny nehrozí

Atény 8. septembra (TASR) – Grécku nehrozí odchod z eurozóny a rozhovory s inšpektormi takzvanej Trojky (Európska komisia, Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond) obnoví na budúci týždeň presne podľa plánu. Povedal to dnes hovorca gréckej vlády Ilias Mosialos.

"Grécku opustenie eurozóny nehrozí," povedal Mosialos a zároveň dodal, že rozhovory s Trojkou pokračujú na budúci týždeň, pričom sa na nich budú hodnotiť štrukturálne zmeny a tohtoročný rozpočet, ako aj návrh rozpočtu na budúci rok.

Nespokojnosť európskych krajín s tým, že Grécku sa nedarí plniť stanovené fiškálne ciele, ktoré sú podmienkou na finančnú pomoc pre krajinu, vyvolala ostré diskusie v Nemecku aj iných európskych štátoch a už sa začalo aj otvorene hovoriť o možnosti, či by Atény nemali eurozónu opustiť.

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble členom parlamentného rozpočtového výboru v stredu (7. 9.) večer povedal, že finančná situácia Grécka je "na hrane" a Atény budú musieť splniť všetky podmienky stanovené Trojkou, ak chcú získať ďalšie peniaze zo záchranného úveru. Grécko by do konca mesiaca malo dostať asi 8 miliárd eur. Schäuble zároveň dodal, že na rozdiel od Grécka Portugalsko a Írsko robia pokroky.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA