Podľa šéfa ECB ekonomika eurozóny naďalej čelí vysokej miere neistoty

Frankfurt nad Mohanom 12. januára (TASR) – Ekonomika naďalej čelí vysokej miere neistoty a inflácia sa nad úrovňou 2 % udrží ešte niekoľko mesiacov. Povedal to dnes na tlačovej konferencii prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi po tom, ako banka v súlade s očakávaniami analytikov ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu na historickom minime 1 %.

"Vyhliadky ekonomiky naďalej ovplyvňuje výrazná neistota," povedal a dodal, že niektoré údaje by mohli naznačovať určitú stabilizáciu, no signály oživenia sú zatiaľ veľmi nejasné. Preto nevylúčil, že "v prípade potreby je banka pripravená (čo sa týka sadzieb) opäť konať". Čo sa týka inflácie, uviedol, že "sa udrží nad úrovňou 2 % ešte niekoľko mesiacov, než pod túto hranicu začne klesať".

Draghi zároveň pochválil úsporné opatrenia Ríma a dodal, že tieto kroky ocenili aj trhy v podobe poklesu výnosov talianskych dlhopisov na dnešnej aukcii. Reakcia Draghiho prišla len pár hodín po tom, ako Taliansko predalo 12-mesačné dlhopisy za 8,5 miliardy eur, pričom výnosy klesli o viac než 50 % oproti úrovni na decembrovej aukcii.

Prezident ECB dodal, že zatiaľ je priskoro hovoriť o tom, či úroky pri talianskych a španielskych dlhopisoch sa po dnešnom poklese na nižšej úrovni udržia, no nenaznačil, že by ECB mala záujem o zvýšenie nákupu dlhopisov krajín vo finančných ťažkostiach. Podľa analytika Jonathana Lyonesa sa to ani nedalo očakávať. "Či je to správne alebo nie, ECB trvá na tom, že nebude za vlády riešiť ich fiškálne problémy," povedal.

Draghi zároveň ocenil krok ECB v posledných týždňoch, keď centrálna banka poskytla komerčným bankám v podobe trojročných úverov takmer 500 miliárd eur. Ako uviedol, tento krok pomohol bankovému sektoru, ako aj upokojeniu na trhoch, keď "zabránil rozsiahlemu obmedzeniu úverovania, ktoré by bez tohto opatrenia dosiahlo podstatne väčšie rozmery".

V tomto smere odmietol kritiku, že komerčné banky v skutočnosti úvery od ECB držia a peniaze ukladajú na účty banky ako jednodňové vklady. Podľa Draghiho existujú dôkazy, že úvery smerujú do reálnej ekonomiky. Aj keď údaje zo stredy (11.1.) poukazujú na to, že jednodňové vklady komerčných bánk v ECB dosiahli už 482 miliárd eur, podľa Draghiho nejde o tie isté banky, ktoré si v decembri úvery od ECB zobrali.

Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.

1 3 dan pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA