Prezident EÚ pochválil Taliansko za prísne finančné opatrenia

Brusel 14. augusta (TASR) – Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy vyhlásil v sobotu večer, že privítal rozhodnutie talianskej vlády o výrazných škrtoch na roky 2012 a 2013, ktoré majú krajine zabezpečiť vyrovnaný rozpočet. Van Rompuy vyhlásil, že v sobotu osobne telefonoval s talianskym premiérom Silviom Berlusconim a pochválil ho za prijaté opatrenia.

"Hovoril som s talianskym predsedom vlády Silviom Berlusconim na tému prijatia úsporného finančného balíka. Naplno podporujem a vítam tieto časovo presne vymedzené a prísne opatrenia," uviedol v sobotu vo vyhlásení pre médiá prezident Európskej únie.

Van Rompuy zdôraznil, že opatrenia prijaté Berlusconiho kabinetom nie sú významné len pre Taliansko samotné, ale aj pre eurozónu ako celok.

Talianska vláda v snahe zvládnuť hlbokú krízu spôsobenú vysokým zadlžením a zlým stavom štátnych financií sa rozhodla urýchlene prijať potrebné úsporné opatrenia. V piatok večer (12.8.) kabinet Silvia Berlusconiho schválil nový veľký súbor škrtov na roky 2012 a 2013. Škrty majú prispieť k tomu, že krajina bude mať vyrovnaný rozpočet už v roku 2013, o rok skôr ako sa pôvodne predpokladalo, čím by sa mala dostať spod tlaku finančných trhov.

Plán talianskej vlády predvída, že verejné výdavky sa majú na budúci rok znížiť o 20 miliárd eur a v nasledujúcom roku o 25 miliárd eur. Do štátnej pokladnice by mala priniesť viac finančných zdrojov aj navrhovaná solidaritná daň najlepšie zarábajúcich Talianov a tiež 20-percentná daň na kapitálové výnosy, ktorá bola doteraz vo výške 12 percent. O vládnom návrhu úspor musí ešte rokovať taliansky parlament.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) pa

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA