Rajoy chce presvedčiť EÚ a Merkelovú, aby zmiernili limit pre deficit

Madrid 26. januára (TASR) – Španielsko dúfa, že sa mu podarí presvedčiť Brusel, aby mu znížil limit pre rozpočtový schodok v tomto roku. Ale malo by sa vzdať podobných predstáv, keďže Európska únia (EÚ) sa snaží vyslať trhom signál, že udrží fiškálnu disciplínu v regióne.

Španielsky premiér Mariano Rajoy dnes pricestoval do Berlína na rokovania s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou o novej európskej zmluve, ktorú budú lídri EÚ schvaľovať na summite v pondelok 30. januára. Krajiny eurozóny sa v rámci nej musia vzdať niektorých právomocí v oblasti rozpočtových výdavkov. Pri prekročení povolenej hranice pre schodok verejných financií im tak budú hroziť sankcie.

Rajoy sa zrejme pokúsi presvedčiť Merkelovú, aby bolo Nemecko zhovievavejšie k jeho krajine vzhľadom na to, že bojuje s recesiou. Merkelová zase od neho bude chcieť počuť, že Španielsko je odhodlané vyhnúť sa rozšíreniu dlhovej krízy aj na túto štvrtú najväčšiu ekonomiku eurozóny.

Nemecká kancelárka vo svojom prejave na Svetovom finančnom fóre v Davose upozornila, že jej krajina nebude donekonečna a bez obmedzení niesť bremeno za nedisciplinované štáty, aby im pomohla prekonať dlhové problémy.

Zdroj z nemeckého kabinetu prezradil, že Berlín očakáva, že sa na pondelkovom (30. 1.) summite podarí schváliť dohodu o sprísnení fiškálnej disciplíny.

V ostatných týždňoch navštívili Berlín viacerí európski lídri, keďže diplomati dokončovali podmienky dohody, aby bola do summitu pripravená na schválenie.

Madrid zatiaľ tvrdí, že zníži rozpočtový schodok v tomto roku na 4,4 % hrubého domáceho produktu (HDP) napriek rastúcim pochybnostiam, či je schopný dosiahnuť tento cieľ. Medzinárodný menový fond (MMF) napríklad vo svojej prognóze odhaduje, že ho zníži len na 6,8 % HDP v dôsledku recesie.

Európska komisia (EK) v priebehu nasledujúcich týždňov zverejní aktualizovanú predpoveď pre veľké ekonomiky EÚ. A je viac ako pravdepodobné, že v prípade Španielska ju oproti minulej prognóze zhorší. Slabší výkon ekonomiky ale Madridu sťaží snahu o redukciu rozpočtového schodku. Minister financií Cristobal Montoro naznačil, že Španielsko ponechá na Bruseli, aby rozhodol, či mu pre recesiu zmierni fiškálne ciele na tento rok.

Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.

1 3 bal gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA