Rakúski Zelení ESM bez spoločných dlhopisov nepodporia

Viedeň 15. decembra (TASR) – Rakúska opozičná strana Zelených nepodporí Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM), ak európski lídri neprijmú myšlienku spoločných európskych dlhopisov a zdanenie finančných transakcií. Povedal to dnes pre agentúru Reuters podpredseda Zelených Werner Kogler. Podpora tejto strany je pritom kľúčová, ak má parlament podporiť ESM, keďže na to je potrebná zmena ústavy a tá si vyžaduje súhlas dvojtretinovou väčšinou poslancov.

Lídri Európskej únie sa na minulotýždňovom summite dohodli, že s cieľom vyriešiť súčasnú dlhovú krízu posunú termín spustenia ESM na polovicu budúceho roka namiesto pôvodného termínu, ktorým bol jún 2013. Jeho úverová kapacita by mala dosahovať 500 miliárd eur.

"Ak všetko ostane tak ako teraz, to znamená žiadny pokrok v zavádzaní spoločných dlhopisov, žiadny pokrok v otázke dane z finančných transakcií, žiadny pokrok v otázke regulácie (trhov), potom nie je možné počítať s našou podporou článku 136," povedal Kogler poukazujúc na článok v Lisabonskej zmluve, ktorý je pre vstup ESM do platnosti potrebné zmeniť.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan vs

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA