Rokovania o odpise gréckeho dlhu sa zrejme neskončia pred summitom EÚ

Brusel 23. januára (TASR) – Rokovania so súkromnými investormi o odpise gréckeho dlhu sa s najväčšou pravdepodobnosťou nestihnú dokončiť pred summitom lídrov Európskej únie (EÚ), ktorý sa bude konať na budúci pondelok (30. 1.) v Bruseli, uviedol v rozhovore pre agentúru AP nemenovaný európsky diplomat.

Dodal, že dohoda je na dohľad, ale otvorené otázky sa musia "vyriešiť na najvyššej úrovni". Diplomat sa vyjadril len pod podmienkou zachovania anonymity, keďže rokovania stále prebiehajú a sú dôverné.

Predstavitelia oboch strán – Grécka aj bánk – tvrdia, že nastal výrazný pokrok v rokovaniach o odpise približne 100 miliárd eur gréckeho dlhu.

Súkromní veritelia však vyhlásili, že na rokovaniach už predložili ponuku "maximálnych" strát, ktoré sú ochotní akceptovať. Ak by sa od nich požadovali vyššie straty, znamenalo by to koniec dohody o dobrovoľnej výmene dlhopisov a platobnú neschopnosť Grécka. Uviedol to Charles Dallara, šéf Inštitútu medzinárodných financií (IIF), ktorý zastupuje súkromných investorov. Stále však verí, že obe strany sa dokážu dohodnúť, aby predišli neriadenému bankrotu Grécka v druhej polovici marca.

Denník Financial Times (FT) s odvolaním sa na nemenovaného bankára tvrdí, že medzinárodní veritelia na čele s MMF požadujú o 50 bázických bodov nižšie úročenie nových dlhopisov než súkromní investori, čo môže ohroziť dohodu o dobrovoľnom odpise dlhu.

Atény musia 20. marca splatiť dlhopisy v hodnote 14,4 miliardy eur. Dohoda so súkromnými veriteľmi o odpise dlhu je podmienkou pre ďalšiu finančnú pomoc zo strany krajín eurozóny a Medzinárodného menového fondu (MMF).

Informovala o tom agentúra AP.

2 20 lom gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA