Rozpočtový deficit Grécka sa za 11 mesiacov tohto roka prehĺbil

Atény 13. decembra (TASR) – Rozpočtový deficit Grécka sa za 11 tohtoročných mesiacov ešte prehĺbil, čo vláde komplikuje snahu o jeho zníženie, ktoré je podmienkou na ďalšie splátky zo záchranného úveru. Vyplýva to z najnovších štatistických údajov ministerstva financií v Aténach.

Zadlžená krajina musí zavádzať prísne reformy a úsporné opatrenia, ktoré však majú negatívny vplyv na jej ekonomiku a verejné financie.

Podľa štatistík sa schodok v gréckom rozpočte za 11 mesiacov tohto roka v porovnaní s vlaňajškom zvýšil o 5,1 % na 20,52 miliardy eur.

To znamená, že Grécku sa pravdepodobne nepodarí stlačiť deficit verejných financií tak, ako sa zaviazalo v rámci dohody o vlaňajšom záchrannom úvere od členov Európskej únie a Medzinárodného menového fondu.

Atény budú musieť preto ešte viac zoškrtať svoje výdavky, aby v roku 2012 dosiahli plánované fiškálne ciele. To ale znamená, že ekonomika krajiny ani na budúci rok neprekoná recesiu. Výkon hospodárstva už štyri roky klesá a tento rok by sa mal prepadnúť o ďalších 5,5 %.

Podľa návrhu rozpočtu na rok 2012 by sa mal tohoročný rozpočtový deficit Grécka znížiť na 9 % hrubého domáceho produktu (HDP) z vlaňajších 10,6 % HDP. Ministerstvo financií tvrdí, že je to dosiahnuteľné. Konečná výška deficitu však závisí od výberu mimoriadnych daní, napríklad z nehnuteľností, ktoré vláda zaviedla na jeseň tohto roka, ale údaje o tom, ako zvýšili rozpočtové príjmy, zatiaľ nemá k dispozícii.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal vs

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA