Rusko môže eurozóne poskytnúť cez MMF 10 miliárd USD

Moskva 31. októbra (TASR) – Rusko je ochotné pomôcť eurozóne s riešením dlhovej krízy, a to investovaním 10 miliárd USD (7,14 miliardy eur), ktoré by poskytlo cez Medzinárodný menový fond (MMF). Povedal to dnes ekonomický poradca ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva Arkadij Dvorkovič, podľa ktorého je Moskva pripravená s jednotlivými krajinami eurozóny rokovať.

"Stabilita Európy je pre Rusko veľmi dôležitá," povedal Dvorkovič, podľa ktorého je spomínaná suma predbežná.

Nastupujúce veľké ekonomiky ako Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika združené v organizácii známej ako BRICS minulý mesiac uviedli, že sú ochotné posilniť objem financií v MMF a eurozóne. Zároveň však trvajú na zvýšení právomocí fondu, ktorý je kľúčovým veriteľom na medzinárodnom trhu.

Dvorkovič bude sprevádzať prezidenta Medvedeva na summite krajín G20, ktorý sa uskutoční tento týždeň vo francúzskom Cannes. Na schôdzke chce Moskva vyzvať najväčšie ekonomiky sveta na zníženie svojich rozpočtových deficitov, ako aj na reformu v rámci MMF. Podobne ako ďalšie rozvíjajúce sa ekonomiky aj Rusko trvá na tom, že tieto krajiny by mali mať väčšie slovo pri rozhodovacom procese v MMF.

Informovali o tom agentúry AP a Reuters.

(1 EUR = 1,4001 USD)

2 1 dan pa

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA