Šéf Commerzbank volá po silnom ministrovi financií eurozóny

Berlín 21. augusta (TASR) – Šéf Commerzbank Martin Blessing sa v súvislosti s pokračujúcou dlhovou krízou vyslovil za vytvorenie silnej funkcie európskeho ministra financií. Rozpočtová politika členov eurozóny sa musí okrem toho vzájomne schvaľovať. Blessing to uviedol v článku, ktorý priniesol denník Welt am Sonntag. Krajiny, ktoré nedodržujú pravidlá, by mali v rozpočtovej oblasti odovzdať suverenitu Bruselu.

Minister by mal mať právomoc zvyšovať vlastné dane a vybudovať spoločnú dlhovú agentúru na vydávanie dlhopisov. Dohoda, ktorú uzavreli nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy o vytvorení hospodárskej vlády eurozóny, nezašla podľa Blessinga dosť ďaleko.

Ak sa ukáže, že sa spoločná daňová politika v eurozóne nepresadí, potom by už nemalo byť tabu ani vystúpenie z nej. "Ak prídeme k záveru, že ani napriek všetkej námahe nedosiahneme stabilné, zákonné a politické rámcové podmienky pre našu spoločnú menu, nemali by sme sa ľakať toho, že sa vzdáme eura," uviedol bankár.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 jns gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA