FINANCIE: Šéf ECB varoval pred rozdiemi v eurozóne, vyzval na urýchlené reformy

Sintra/Rím 24. mája (TASR) - Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi varoval pred veľkými štrukturálnymi rozdielmi medzi krajinami eurozóny, ktoré by do budúcnosti mohli podľa neho ohroziť fungovanie menovej únie. Informovala o tom agentúra Reuters. "V menovej únii si nemôžeme dovoliť veľké a navyše naďalej rastúce štrukturálne rozdiely medzi krajinami.

Sintra/Rím 24. mája (TASR) – Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi varoval pred veľkými štrukturálnymi rozdielmi medzi krajinami eurozóny, ktoré by do budúcnosti mohli podľa neho ohroziť fungovanie menovej únie. Informovala o tom agentúra Reuters.

“V menovej únii si nemôžeme dovoliť veľké a navyše naďalej rastúce štrukturálne rozdiely medzi krajinami. Takýto vývoj môže viesť k výbuchu,” povedal Draghi v sobotu (23.5.) na konferencii centrálnych bankárov a ekonómov v portugalskej Sintre. Naznačil tým najmä prudko sa zvyšujúce rozdiely medzi krajinami ako Nemecko a na druhej strane Grécko. “Takýto trend by mohol ohroziť existenciu menovej únie,” dodal šéf ECB.

Hlavným dôvodom nerovnosti medzi krajinami je podľa neho nezamestnanosť a dodal, že nezamestnanosť, ako aj slabé tempo rastu ekonomiky sú dôvodom na to, aby krajiny eurozóny urýchlene spustili potrebné reformy.

V tomto smere v separátnom vyhlásení určenom pre konferenciu v Ríme vyzval štáty menovej únie, aby neplytvali časom, ktorý im vytvorila ECB spustením programu nákupu dlhopisov a čo najskôr začali plniť odporúčania banky v oblasti dokončenia hospodárskej a menovej únie. Ako dodal, mnohé z nich sa ešte nezačali realizovať.

“Súčasná situácia v eurozóne ukazuje, že meškanie môže byť nebezpečné,” uviedol Draghi. Na druhej strane poukázal aj na určitý pokrok, ktorý sa podarilo dosiahnuť, napríklad v oblasti bankovej únie.

1 dan zll

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA