Šéf gréckych konzervatívcov Antonis Samaras písomne podporil reformy

Atény 23. novembra (TASR) – Grécki konzervatívci urobili nečakaný obrat, keď ich líder po predchádzajúcich odmietaniach nakoniec pristúpil na písomný záväzok, že súhlasí s podmienkami nového záchranného programu pre Grécko.

Predseda konzervatívnej strany Nová demokracia Antonis Samaras dnes poslal šéfom Európskej únie (EÚ) a Medzinárodného menového fondu (MMF) list, v ktorom im oznamuje, že podporuje stanovené fiškálne ciele pre Grécko. Podľa neho Nová demokracia súhlasí aj s viacerými úspornými opatreniami, pričom menoval zníženie štátnych výdavkov, privatizáciu, boj proti daňovým únikom či štrukturálne reformy. Vyhol sa však informácii o zvýšení daní, proti čomu v minulom období verejne vystupoval. Naopak, vyzýval na ich zníženie, čo by podľa neho podporilo ekonomiku. Aj v liste uviedol, že určité podmienky by sa mali upraviť, o čom chce jeho strana diskutovať.

Zverejnenie listu nasledovalo pár hodín potom, ako nemecká kancelárka Angela Merkelová prišla s vyhlásením, že ďalšia tranža záchranného úveru pre Grécko bude zmrazená dovtedy, dokiaľ všetky grécke strany vo vláde národnej jednoty nepodporia podmienky nového záchranného programu. "Grécku otázku sa zatiaľ nepodarilo vyriešiť. Dôvodom je, že doteraz neboli splnené podmienky, ktoré umožnia ďalšiu tranžu pôžičky uvoľniť," povedala Merkelová.

Informovala o tom agentúra AP.

2 dan gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA