Šéf nemeckej centrálnej banky kritizuje dohodu o riešení dlhovej krízy

Berlín 31. októbra (TASR) – Prezident nemeckej centrálnej banky (Bundesbank) Jens Weidmann kritizuje dohodu lídrov Európskej únie (EÚ) o odpise gréckeho dlhu bankami a požaduje stabilný inštitucionálny rámec pre eurozónu.

Weidmann predovšetkým varuje, že dohodnuté riešenie dlhovej krízy môže viesť ku kolektivizácii rizík v eurozóne a rozšíreniu problémov do ďalších krajín. "Bolo by zničujúce, ak by vznikol dojem, že fiškálne problémy sa nemajú riešiť snahou dotknutých krajín ale skôr finančnou pomocou od ostatných štátov alebo odpisom dlhu," napísal Weidmann v komentári pre nemecký denník Handelsblatt. "To by od základu zničilo dôveru v udržateľnosť verejných financií a štát ako zmluvného partnera a kríza by sa rozšírila do ďalších krajín."

Podľa Weidmanna odpis polovice gréckeho dlhu súkromnými veriteľmi síce zníži verejný dlh krajiny, ale nevyrieši jej základné problémy.

Jediným stimulom k zodpovednej fiškálnej politike je podľa neho v súčasnosti to, že sa bude finančná pomoc poskytovať len vtedy, ak bude viazaná na plnenie striktných podmienok a ak sa bude ich plnenie skutočne vyžadovať. Weidmann tiež požaduje zvýšenie úrokov pri poskytovaní finančnej pomoci.

Weidmann upozorňuje, že po poslednom summite EÚ zostáva "budúca architektúra menovej únie nejasná". Zmluvy naďalej počítajú so štátmi, ktoré sú zodpovedné za svoje verejné financie. Riziká sa však vytváraním nových stabilizačných mechanizmov kolektivizujú, pričom fiškálna politika aj napriek novým inštitúciám a kontrolným mechanizmom stále zostáva v rukách jednotlivých štátov. "Dôvera v stabilitu menovej únie však v neposlednom rade závisí od toho, že prekonáme tento vnútorný rozpor a vytvoríme stabilnejší inštitucionálny rámec menovej únie."

Informoval o tom Handelsblatt.

12 lom vs

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA