Šéf OECD navrhuje zvýšiť úverovú kapacitu ESM aspoň na 1 bilión eur

Brusel 27. marca (TASR) – Eurozóna by mala zvýšiť objem prostriedkov v trvalom záchrannom fonde minimálne na 1 bilión eur. Uviedol to generálny tajomník Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Angel Gurría po zverejnení najnovšej prognózy OECD pre eurozónu.

Európsky stabilizačný mechanizmu (ESM), ktorý vznikne tento rok v lete, bude mať úverovú kapacitu 500 miliárd eur. Podľa Gurríu ale táto suma nestačí na obnovenie dôvery trhov v eurozónu.

Pripomína, že "dôveryhodný" obranný val poskytne vládam v menovej únii potrebný čas, aby sa mohli sústrediť na oživenie hospodárskeho rastu a konkurencieschopnosti.

Sprísnenie fiškálnej disciplíny v eurozóne je významný krok smerom k udržateľnému a solídnemu rastu, ale krajiny menovej únie musia ešte prekonať mnohé problémy a zaviesť ďalšie reformy, aby dosiahli svoj cieľ. Gurría odhaduje, že zraniteľné štáty eurozóny budú možno v nasledujúcich dvoch rokoch potrebovať finančnú pomoc za viac ako 1 bilión eur.

Ministri financií eurozóny, ktorí sa koncom marca zídu na rokovaniach v Kodani, by podľa šéfa OECD mali rozhodnúť o zvýšení úverovej kapacity ESM.

"Európa stagnuje. Potrebuje zaradiť vyššiu rýchlosť a zvoliť si rast hospodárstva za svoju prioritu," vyhlásil Gurría.

Nemecko, ktoré je ako najväčšia ekonomika eurozóny aj najväčším prispievateľom do jej záchranného fondu, ale naznačilo, že podporí len dočasné zvýšenie jeho prostriedkov zhruba na 700 miliárd eur.

To je však menej, ako odporúčajú Medzinárodný menový fond (MMF) aj Európska komisia (EK). A táto suma možno nebude postačujúca na to, aby presvedčila veľké neeurópske ekonomiky, ako sú USA alebo Čína, aby zvýšili svoje príspevky do MMF a pomohli tak Európe vybudovať silnejší obranný val.

Svetové organizácie argumentujú, že presvedčivo veľký záchranný fond obnoví dôveru v zraniteľné krajiny, ako sú Španielsko a Taliansko, a pomôže im vyhnúť sa prípadnej žiadosti o finančnú pomoc. Zároveň im tak umožní, aby sa sústredili na obnovenie hospodárskeho rastu.

No Nemecko sa obáva, že ľahký prístup k finančnej pomoci môže viesť k zastaveniu reforiem v problematických štátoch eurozóny.

Informovali o tom agentúry AP a RTTNews.

2 12 bal gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA