FINANCIE: Šéfka MMF vyzýva Taliansko na skoré ukončenie politického vákua

Peking 10. novembra (TASR) - Prezidentka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová vyzvala dnes Taliansko na čo najrýchlejšie ukončenie politického vákua. Ako povedala, nejasná politická situácia zvyšuje neistotu na trhoch, a tým aj problémy Talianska. Reagovala tak na najnovšie spory okolo osoby budúceho predsedu vlády, ktoré nasledovali potom, ako Silvio Berlusconi tento týždeň...

Peking 10. novembra (TASR) – Prezidentka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová vyzvala dnes Taliansko na čo najrýchlejšie ukončenie politického vákua. Ako povedala, nejasná politická situácia zvyšuje neistotu na trhoch, a tým aj problémy Talianska. Reagovala tak na najnovšie spory okolo osoby budúceho predsedu vlády, ktoré nasledovali potom, ako Silvio Berlusconi tento týždeň oznámil svoj odchod z funkcie.

“Momentálne sa nedá odhadnúť, kto povedie (taliansku) vládu. Tento zmätok však ešte viac zvyšuje neistotu na trhoch,” dodala Lagardeová na tlačovej konferencii v Pekingu po stretnutí s čínskym premiérom Wen Ťia-paom. Taliansko preto podľa nej musí čo najrýchlejšie upokojiť politickú situáciu.

K výzve na skoré upokojenie situácie v eurozóne sa pridala aj Čína, keďže z jej devízových rezerv v celkovej sume asi 3,2 bilióna USD (2,35 bilióna eur) štvrtinu predstavujú aktíva denominované v eurách. Čínsky premiér povedal, že dlhová kríza v Európe ohrozuje rast svetového hospodárstva a zvyšuje finančné riziká aj pre rozvojové ekonomiky. Preto podporuje všetky kroky európskych partnerov s cieľom upokojiť trhy a ekonomiku stabilizovať.

“Čína podporuje kroky prijaté Európskou úniou, Európskou centrálnou bankou a Medzinárodným menovým fondom pri riešení krízy a je ochotná diskutovať so všetkými partnermi o efektívnych opatreniach na udržanie finančnej stability vo svete,” povedal Wen Ťia-pao.

Informovala o tom agentúra Reuters.

(1 EUR = 1,3616 USD)

1 dan gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA