Situácia európskych bánk sa stáva čoraz dramatickejšou

Hamburg 9. októbra (TASR) – Politikom zostáva už len pár dní, aby zabránili kolapsu európskych bánk. Šéfovia vlád sa horúčkovito snažia nájsť účinné riešenie. Uviedol to dnes v komentári k situácii na našom kontinente nemecký denník Die Welt.

Tri roky po krachu americkej investičnej banky Lehman Brothers sa finančná kríza znovu hlási k slovu. V roku 2008 bol globálny finančný systém na pokraji kolapsu a stiahol so sebou aj svetové hospodárstvo. Podľa mnohých expertov je teraz situácia ešte vážnejšia.

Ak politici nebudú schopní riešiť finančnú krízu správnym spôsobom, "potom budeme do dvoch-troch týždňov svedkami zrútenia sa štátnych dlhov. To povedie v celom európskom bankovom systéme k zrúteniu jeho piliera". Vyslovil tento týždeň varovanie Robert Shapiro, poradca Medzinárodného menového fondu (MMF).

Väčšina šéfov vlád eurozóny si závažnosť situácie medzitým uvedomila. Dnes sa očakáva v Berlíne rokovanie nemeckej kancelárky Angely Merkelovej s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym. Čas je neúprosný. Ešte večer budú musieť oznámiť, ako chcú riešiť krízu. Burzy očakávajú jasný signál, inak v pondelok (10.10.) dôjde k odmietavej reakcii trhov.

Viaceré európske banky budú potrebovať peniaze, aby si mohli kompenzovať straty, ktoré utrpeli poskytovaním úverov Grécku. Na kapitálových trhoch ich však už nemôžu získať. Nielen americké, ale najmä európske banky odmietajú vypomôcť svojím partnerským ústavom. Namiesto toho, aby si zabezpečili vysoké úroky pôžičkami konkurentom, deponujú si ich radšej v Európskej centrálnej banke. V polovici tohto týždňa dosiahla ich suma na jej účtoch vyše 210 miliárd eur.

Nemecká spolková vláda je presvedčená, že sa turbulencie nepriaznivo prejavia v reálnej ekonomike. Podľa berlínskeho denníka prevláda názor, že nemecká ekonomika je v celkom dobrej kondícii, ale nezostane v nej.

Informoval o tom nemecký denník Die Welt.

12 jns vs

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA