Španielsko a Portugalsko vyzvali G20, aby pomohla EÚ riešiť krízu

Asunción 30. októbra (TASR) – Kríza eurozóny je globálny problém, tvrdia lídri Španielska a Portugalska, ktorí zároveň vyzvali Spojené štáty a ostatných členov G20, aby pomohli zmierniť jej dôsledky.

Španielsky premiér José Luis Rodríguez Zapatero nalieha na tie štáty G20, ktoré kríza nezasiahla, aby poskytli stimuly na podporu globálnej ekonomiky.

Európska dlhová kríza bude dominovať aj nadchádzajúcemu summitu predstaviteľov 20 najväčších svetových ekonomík, ktorý sa uskutoční 3. až 4. novembra vo francúzskom Cannes, kde predsedníctvo skupiny preberie Mexiko.

Európski lídri tento týždeň schválili dohodu o rekapitalizácii bánk, zvýšení úverovej kapacity európskeho záchranného fondu a pomoci Grécku, do ktorej sa má zapojiť aj súkromný sektor tak, že akceptuje 50-% odpis z hodnoty gréckych dlhopisov.

"Dúfame, že tieto dohody spolu s tými, ktoré dosiahneme na summite G20, pomôžu obnoviť dôveru potrebnú na udržanie ekonomiky v chode," vyhlásil Zapatero na ibero-americkom summite v paraguajskom Asuncióne.

Dodal, že tí členovia G20, ktorí majú problémy s vysokými dlhmi, a snažia sa skonsolidovať svoje financie, by mali pokračovať v tomto kurze. Na druhej strane sú štáty, ktoré majú možnosť podporiť ekonomiku, a mali by preto urýchlene prijať potrebné stimuly. V opačnom prípade dôsledky krízy pocíti aj svetové hospodárstvo.

Španielska vláda za ostatných 18 mesiacov zoškrtala svoje výdavky a zaviedla reformy, aby ukázala, že krajina sa snaží skonsolidovať verejné financie, a nie je ďalším kandidátom na záchranný úver.

Portugalsko však v apríli muselo požiadať o finančnú pomoc európsky záchranný fond. Vláda v Lisabone následne zaviedla prísne úsporné opatrenia, pre ktoré sa však ekonomika krajiny prepadla do recesie. Portugalský premiér Pedro Passos Coelho, ktorý je tiež na summite v Asuncióne, odkázal lídrom G20, že dlhová kríza eurozóny sa už týka celého sveta, pretože ohrozuje rast globálnej ekonomiky.

Požiadal zároveň mexického prezidenta Felipeho Calderóna, aby po prevzatí predsedníctva G20 vyzval ostatných členov skupiny nech pomôžu Európe krízu riešiť, či už investíciami, alebo posilnením obchodu.

"Európska únia už prijala kroky na vyriešenie krízy. Brusel dúfa, že s členmi G20 sa dohodne na globálnych opatreniach na zvládnutie krízy, ktorá je systémová a celosvetová," prezradil agentúre Reuters zdroj z Asunciónu, ktorý nechcel byť menovaný.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA