FINANCIE: Spotrebiteľské ceny v eurozóne dosiahli v októbri nulový rast

Luxemburg 30. októbra (TASR) - Po septembrovom poklese zaznamenali spotrebiteľské ceny v eurozóne tento mesiac v medziročnom porovnaní nulový rast. Ukázal to rýchly odhad európskeho štatistického úradu Eurostat. Informovala o tom agentúra DPA, podľa ktorej je údaj Eurostatu v súlade s odhadmi ekonómov.

Luxemburg 30. októbra (TASR) – Po septembrovom poklese zaznamenali spotrebiteľské ceny v eurozóne tento mesiac v medziročnom porovnaní nulový rast. Ukázal to rýchly odhad európskeho štatistického úradu Eurostat. Informovala o tom agentúra DPA, podľa ktorej je údaj Eurostatu v súlade s odhadmi ekonómov.

Na porovnanie, v septembri klesli spotrebiteľské ceny medziročne o 0,1 %, čo znamenalo druhý pokles cien v tomto roku. Do negatívneho teritória sa medziročná inflácia dostala aj v marci.

K vystúpeniu zo záporného teritória prispeli v októbri najmä ceny potravín, alkoholických nápojov a tabakových výrobkov, ktoré podľa Eurostatu vzrástli medziročne o 1,5 %. V septembri zaznamenali rast o 1,4 %.

Výraznejší rast ešte zaznamenali ceny služieb, ktoré sa medziročne zvýšili o 1,3 % a rovnako ako v prípade potravín tempo rastu mierne zrýchlili. V septembri dosiahol rast cien služieb 1,2 %.

Ceny priemyselných produktov mimo energetického sektora vzrástli o 0,4 %, naopak, ceny energií klesli o 8,7 %. Tempo poklesu však mierne spomalilo, keď v septembri zaznamenali pokles o 8,9 %.

12 3 dan pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA