Súkromní investori budú musieť odpísať 50 % až 60 % gréckeho dlhu

Brusel 22. októbra (TASR) – Súkromní investori budú musieť prijať výrazne väčšie straty z gréckych dlhopisov, vyhlásil šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker.

Juncker dnes uviedol, že ministri financií eurozóny sa v piatok (21. 10.) dohodli na tom, že banky musia viac prispieť k záchrane Grécka, než sa dohodlo v júli. Nešpecifikoval však výšku odpisu hodnoty gréckeho dlhu.

V júli banky predbežne súhlasili s odpisom gréckeho dlhu vo výške asi 21 %. Situácia v Grécku sa však odvtedy zhoršila a dnes je jasné, že to nebude stačiť. Rakúska ministerka financií Maria Fekterová uviedla, že hlavný vyjednávač za eurozónu by mal opäť začať rokovať s bankami o výške odpisu gréckeho dlhu. To signalizuje, že eurozóna stále počíta s dohodou so súkromnými investormi, ktorí dobrovoľne odpíšu časť hodnoty dlhu krajiny.

V súčasnosti sa hovorí o odpísaní 50 % až 60 % hodnoty gréckeho dlhu. Belgický minister financií Didier Reynders potvrdil, že sa o tom začína rokovať.

V piatok sa v Bruseli stretli ministri financií eurozóny, dnes už rokujú ministri financií celej Európskej únie (EÚ). V nedeľu (23. 10.) sa tam stretnú lídri únie. Podľa Junckera sa na summite ešte nerozhodne o komplexnom riešení dlhovej krízy. Preto je na stredu (26. 10.) naplánovaný druhý summit, na ktorom sa bude hovoriť aj o detailoch druhého záchranného balíka pre Grécko.

Na zvýšenie príspevku súkromného sektora na záchranu Atén vyzval aj švédsky minister financií Anders Borg. "Myslím, že by sme bankám nemali dávať dary." Podľa jeho slov je potrebné výrazné zníženie hodnoty gréckeho dlhu, čo predtým naznačila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Ministri financií eurozóny v piatok večer dospeli k záveru, že Grécko bude potrebovať viac peňazí a že je nutné navýšiť druhý balík pomoci, ktorý mal mať pôvodne hodnotu 109 miliárd eur. Krajiny eurozóny a Medzinárodný menový fond (MMF) sa na ňom dohodli v júli. Hovorí sa o tom, že banky a poisťovne by mali prispieť ďalšími 50 miliardami eur.

Britský minister financií George Osborne požaduje rýchle a komplexné riešenie gréckej dlhovej krízy. "Máme už dosť krátkodobých opatrení, ktoré sú len záplatami a dávajú nám čas len na pár týždňov." Osborne nazval krízu eurozóny "skutočným nebezpečenstvom" pre Európu.

Reštrukturalizácia dlhu Grécka môže spôsobiť problémy mnohým európskym bankám, ktoré majú vo svojich portfóliách grécke dlhopisy. Preto budú ministri financií EÚ tiež rokovať o spôsoboch rekapitalizácie bánk. Plánuje sa, že veľké banky by museli do polovice budúceho roka zvýšiť podiel vlastného kapitálu na 9 %, čo by ich pripravilo na prípadnú reštrukturalizáciu gréckeho dlhu.

Informovali o tom agentúry AP a DPA.

2 3 lom gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA