Svetoví finančníci sľubujú rozhodné kroky na riešenie krízy

Washington 25. septembra (TASR) – Medzinárodní finančníci, ktorí sa zišli koncom tohto týždňa na zasadnutí Medzinárodného menového fondu (MMF) vo Washingtone, vyzvali v sobotu na spoločné a rozhodné kroky s cieľom vyriešiť súčasnú krízu v eurozóne a zabrániť jej rozšíreniu na svetovú ekonomiku.

"Dohodli sme sa na ráznych krokoch s cieľom odvrátiť hrozby, ktorým svetová ekonomika čelí," uvádza sa v komuniké Medzinárodného menového a finančného výboru (IMFC), poradného orgánu MMF. Reagoval tak na výzvy z viacerých strán, aby sa najmä kríza v eurozóne riešila dôraznejšie a rýchlejšie a nerozšírila sa tak na ďalšie trhy.

Na urýchlené riešenie vyzval vo Washingtone aj americký minister financií Timothy Geithner, podľa ktorého kríza v eurozóne predstavuje momentálne najväčšie riziko pre svetovú ekonomiku. Bez rozhodnejšej akcie hrozí, že nastane dominový efekt a riziko platobnej neschopnosti zasiahne omnoho viac krajín.

Ako dodal, kľúčové rozhodnutia už nie je možné odkladať na obdobie, keď kríza naberie ešte väčšie rozmery. V tomto smere vyzval najmä Európsku centrálnu banku (ECB), aby zabezpečila, že tie krajiny, ktoré budú dôsledne plniť reformné programy, budú mať aj prístup ku kapitálu.

Podľa IMFC sú síce príčiny problémov v jednotlivých krajinách odlišné, no ekonomiky sú vzájomne úzko prepojené. Preto musia aj spoločne konať, aby obnovili stabilitu finančných trhov a podporili rast. "Krajiny eurozóny urobia všetko, čo je potrebné, aby našli riešenie dlhovej krízy a zabezpečili finančnú stabilitu celej eurozóny a jej členských štátov," uviedol IMFC. K takýmto krokom patrí aj implementácia dohody z 21. júla o zvýšení právomocí Európskeho fondu finančnej stability (EFSF).

Finančníci zároveň dali najavo, že hľadajú možnosti, ako zvýšiť účinnosť fondu, aby efekt z poskytovaných financií bol čo najvyšší, keďže diskusie o zvýšení objemu v EFSF odmieta najmä Nemecko. "Musíme nájsť mechanizmus, ktorý nám umožní z jedného eura v EFSF získať päť, no zatiaľ nepadlo žiadne riešenie, ako to urobiť," povedal jeden z európskych predstaviteľov, ktorý si ale neželal byť menovaný.

Analytici tvrdia, že je dôležité najmä to, aby sa žiadosti o pomoc vyhli Španielsko a Taliansko. Ak by sa dostali do problémov, tak kapacitu EFSF bude nevyhnutné zvýšiť podľa niektorých z nich na minimálne 2 bilióny eur.

Prezident Svetovej banky Robert Zoellick zároveň poukázal na riziká, ktoré problémy v európskych a iných rozvinutých ekonomikách predstavujú pre rozvíjajúce sa ekonomiky. "Mali sme možnosť počas tohto zasadnutia diskutovať o globálnej situácii a najmä o tom, že prípadné neprijatie rýchlych a rozhodných krokov v Európe a USA otrasie hospodárstvom v celom svete, keďže ich problémy by zasiahli aj rozvíjajúce sa ekonomiky. Tie sú pritom momentálne motorom rastu vo svete," povedal Zoellick.

Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.

1 3 dan pa

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA