Taliansky reformný balík má znížiť dlh a podporiť rast ekonomiky

Rím 11. novembra (TASR) – Taliansky senát schválil veľkou väčšinou hlasov návrh zákona o reformných a úsporných opatreniach požadovaných Európskou úniou (EÚ). Reforma v senáte prešla pomerom hlasov 156 ku 12. Reformy majú Rímu pomôcť opätovne získať dôveru finančných trhov.

Dodatky k zákonu o finančnej stabilite na rok 2012 ešte musí schváliť dolná komora parlamentu. To by sa malo stať v sobotu (12. 11.), a potom by mal premiér Silvio Berlusconi odstúpiť.

Nižšie uvádzame základné body novej legislatívy. Tieto opatrenia majú Taliansku pomôcť znížiť jeho obrovský verejný dlh a podporiť rast ekonomiky.

Zákon počíta s predajom štátom vlastnených nehnuteľností. Príjmy z predaja sa majú použiť na zníženie verejného dlhu. Prvý zoznam, ktorý bude obsahovať nehnuteľnosti vhodné na predaj, by mal byť predložený na konci apríla 2012.

Ďalším krokom je privatizácia spoločností prevádzkujúcich verejné služby. Legislatíva chce motivovať regionálne a lokálne vlády k privatizácii takýchto firiem.

Podpora výstavby nových diaľnic prostredníctvom daňových úľav. Tieto úľavy sa budú týkať spoločností budujúcich diaľnice.

Daňové úľavy na podporu zamestnávania mladých ľudí. Firmy dostanú daňové kompenzácie pri zamestnávaní mladých ľudí na základe učňovských kontraktov od januára 2012 do decembra 2016.

Do roku 2026 sa zvýši vek odchodu do starobného dôchodku zo 65 na 67 rokov.

Zvýšenie flexibility vo verejnej správe. Zamestnanci pracujúci v kanceláriách s nadbytočnou pracovnou silou budú môcť byť presunutí na iné miesta. Súčasťou legislatívy však nie sú nové predpisy, ktoré mali uľahčiť firmám prepúšťanie. Tieto síce podporovali ekonómovia a analytici, ale radikálne sa proti nim postavili odbory.

Od roku 2012 sa mierne zvýši spotrebná daň na pohonné látky.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 20 lom gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA