Trojka odporúča uvoľnenie ďalšej tranže pre Portugalsko

Lisabon 28. februára (TASR) – Medzinárodní experti odporúčajú uvoľnenie ďalšej tranže pre Portugalsko.

Portugalský minister financií Vítor Gaspar dnes informoval, že delegácia takzvanej trojky, zloženej z Európskej komisie (EK), Európskej centrálnej banky (ECB) a Medzinárodného menového fondu (MMF), pozitívne zhodnotila snaženie krajiny pri konsolidácii verejných financií. "Delegácia trojky pri svojej poslednej návšteve potvrdila, že náš reformný program je na dobrej ceste," uviedol Gaspar.

Vyplatenie ďalšej tranže vo výške 14,6 miliardy eur zo 78-miliardovej finančnej pomoci sa očakáva v najbližších mesiacoch. Predtým to ešte musia schváliť štáty eurozóny a MMF.

Gaspar však upozornil na to, že situácia v portugalskej ekonomike, ktorá sa nachádza v najhlbšej recesii od 70. rokov 20. storočia, sa tento rok ešte zhorší. "Výsledok hodnotenia bol pozitívny aj napriek nepriaznivým podmienkam," povedal Gaspar pred novinármi. Zároveň uviedol, že podľa novej prognózy vlády portugalská ekonomika tento rok klesne o 3,3 %, a nie o 3 %, ako sa pôvodne predpokladalo. V raste bude pokračovať v tomto aj nasledujúcom roku aj nezamestnanosť, ktorá je už na rekordných úrovniach.

Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.

1 3 lom gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA