Trojka sa v utorok vráti do Grécka, ktoré nestíha plniť svoje záväzky

Brusel 23. júla (TASR) – Oficiálna misia inšpektorov Trojky v utorok (24. 7.) zavíta opäť do Atén, kde sa trojčlenná vládna koalícia snaží vyhrať boj s časom pri presadzovaní náročných reforiem, ktorými je podmienená medzinárodná finančná pomoc.

Správa Trojky, zloženej z Európskej komisie (EK), Európskej centrálnej banky (ECB) a Medzinárodného menového fondu (MMF), o tom, ako Grécko plní podmienky záchranného programu, sa očakáva najskôr v septembri. Na začiatku jesene by Grécko malo dostať ďalšiu tranžu vo výške 31,5 miliardy eur, o tom však rozhodne Trojka po podrobnom preskúmaní situácie.

Bez tejto finančnej injekcie Gréci nebudú schopní splácať svoje záväzky voči medzinárodným veriteľom a nebudú mať zdroje na vyplácanie miezd a dôchodkov v najbližších mesiacoch.

Grécka vláda si uvedomuje, že má niekoľkomesačný sklz v programe úspor a privatizácie. Grécky minister pre rozvoj Kostis Hatzidakis v tejto súvislosti v nedeľu (22. 7.) v stanovisku pre médiá uviedol, že "krajina je v stave núdze". Dodal, že najbližšie dva mesiace budú mimoriadne kritické z hľadiska ďalšieho smerovania krajiny.

Minister pre grécky denník Ethnos doslova uviedol, že ak súčasná vláda padne, tá nasledujúca už bude vládou drachmy, pôvodnej gréckej meny.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA