FINANCIE: Úverovanie v eurozóne sa stále neoživuje

Frankfurt nad Mohanom 27. októbra (TASR) - Tempo rastu peňažnej zásoby v eurozóne zostalo v septembri stabilné. Napriek tomu, že Európska centrálna banka (ECB) pumpuje do ekonomiky prostredníctvom nákupu dlhopisov obrovské objemy peňazí, úverovanie v eurozóne sa neoživuje. Informovali o tom agentúry Reuters a RTTNews.

Frankfurt nad Mohanom 27. októbra (TASR) – Tempo rastu peňažnej zásoby v eurozóne zostalo v septembri stabilné. Napriek tomu, že Európska centrálna banka (ECB) pumpuje do ekonomiky prostredníctvom nákupu dlhopisov obrovské objemy peňazí, úverovanie v eurozóne sa neoživuje. Informovali o tom agentúry Reuters a RTTNews.

Finančné inštitúty udelili v septembri len o 0,1 % viac úverov firmám mimo finančný sektor ako v rovnakom období pred rokom. Rast úverov sa spomalil, keďže v auguste sa objem úverov firmám zvýšil o 0,4 %. Úvery domácnostiam v septembri vzrástli o 1,1 %.

Menový agregát M3, ktorý je indikátorom peňažnej zásoby, v septembri na sezónne upravenej báze medziročne stúpol o 4,9 % rovnako ako v auguste. ECB revidovala augustový rast z pôvodne uvádzaných 4,8 %. V júli sa M3 zvýšil o 5,3 %.

ECB od marca vo veľkom nakupuje dlhopisy krajín eurozóny. Do septembra 2016 chce prostredníctvom tohto programu napumpovať do ekonomiky 1,14 bilióna eur. ECB chce týmto spôsobom znížiť atraktivitu štátnych dlhopisov pre finančné inštitúty, a to by ich malo motivovať, aby poskytli viacej úverov.

Priemerné medziročné tempo rastu menového agregátu M3 dosiahlo za tri mesiace od júla do septembra 5 %.

1 12 lom pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA