Vládny balík úsporných opatrení zmiernil tlak na rating Talianska

Rím 8. decembra (TASR) – Balík úsporných opatrení, ktorý nová talianska vláda premiéra Maria Montiho schválila v nedeľu 4. decembra, v krátkodobom časovom horizonte zmiernil tlak na rating Talianska. Zvýšil totiž dôveru trhov, že tretej najväčšej ekonomike eurozóny sa podarí dosiahnuť do roku 2013 vyrovnaný rozpočet. Uviedla to medzinárodná ratingová agentúra Fitch.

Dodala však, že vzhľadom na potrebu uskutočniť štrukturálne reformy, ktoré by podporili rast hospodárstva, ponecháva ratingu Talianska negatívny výhľad. Agentúra nezmenila ani hodnotenie úverovej bonity krajiny, ktoré je stále na úrovni A+.

Splnenie fiškálnych cieľov môže Taliansku pomôcť prekonať krízu dôvery a presvedčiť trhy, že dokáže udržať svoje dlhy pod kontrolou, čo by v konečnom dôsledku pomohlo stabilizovať rating krajiny, upozornila Fitch.

"Aj keď talianska vláda ešte nezverejnila všetky detaily svojich plánov, niektoré z jej deklarovaných cieľov, napríklad liberalizácia na trhu práce, sú povzbudzujúce," konštatuje Fitch.

Informovala o tom agentúra RTTNews.

12 bal gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA