Vzrástla šanca, že Česko podpíše novú zmluvu EÚ

Praha 17. decembra (TASR) – Šéfovia štátov Európskej únie (EÚ) už dostali konkrétne znenie novej zmluvy o "fiškálnej únii". Česka a ďalších krajín, ktoré nie sú členmi eurozóny, by sa ale kontrola rozpočtov mala týkať až po prijatí spoločnej meny. Tým sa splnila jedna z požiadaviek českého premiéra Petra Nečasa, konštatuje na svojej internetovej stránke pražský denník Mladá fronta Dnes.

Zmluva mala byť pôvodne medzivládnou dohodou medzi krajinami eurozóny. Ak by ju ale podpísal celý zvyšok únie, stala by sa súčasťou primárneho práva EÚ a mohla by bez problémov využívať európske inštitúcie pre svoje fungovanie.

Na prvý pohľad sa zdá, že by sa mohla páčiť aj štátom, ktoré váhajú, či sa k nej pripojiť, píše Mladá fronta Dnes. Spĺňa totiž požiadavku, na ktorej sa vo štvrtok (15.12.) zhodli český premiér Nečas s maďarským partnerom Viktorom Orbánom. A to, že nové podmienky o sprísnení rozpočtovej disciplíny a súdny dohľad nad ich dodržiavaním by sa ČR týkal až po prijatí eura.

"Voči štátom mimo eurozóny bude v prípade ich podpisu účinok záväzku odložený na dobu po ich vstupe," potvrdil pražským novinám vládny tajomník pre EÚ Vojtěch Belling.

Pripomenul však, že v zmluve je zakotvený prenos niektorých právomocí zo štátu na Brusel. "Navyše niektoré časti zmluvy naďalej vyvolávajú právne nejasnosti, ktoré treba vyriešiť. Celú vec je potrebné na národnej úrovni posúdiť politicky, po diskusii v parlamente," dodal Belling.

"Kým nie je známy celý text zmluvy v paragrafovanom znení, nemá význam špekulovať," zdôraznil Nečas.

Podľa návrhu zmluvy získa Európsky súdny dvor v Luxembursku novú dôležitú úlohu. Bude trestať pokutou krajiny, ktoré porušia rozpočtové pravidlá. Tie určujú, že limit primárneho (štrukturálneho) deficitu nesmie prekročiť 0,5 % hrubého domáceho produktu (HDP) a rozpočtový schodok (vrátane splátok dlhu) nesmie byť vyšší ako 3 % HDP. V prípade porušenia týchto limitov bude nasledovať automaticky trest, ktorý by sa už nedal politicky "vyrokovať" ako v minulosti, dodávajú české noviny.

bal vs

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA