Zelení chcú preniesť zodpovednosť za euro na Európsky parlament

Brusel 21. septembra (TASR) – Zelení sa vyslovili za rozovretie eurovalu na celú Európsku úniu. Tým by sa záchranné akcie dali realizovať rýchlejšie a bez "vývrtiek". Uviedol to v utorok (20. 9.) v Bruseli podpredseda parlamentného klubu rakúskych Zelených Werner Kogler. Okrem toho by navrhovaná zmena mohla priniesť ďalší efekt, čosi ako európsku hospodársku vládu. Došlo by síce k tomu, že by sa štáty vzdali národnej suverenity, ale na druhej strane by vzrástla kompetentnosť. Podľa Koglera štátna rozdrobenosť vedie len k tomu, že dochádza k útokom na štáty.

Rakúsky poslanec žiadal zvolanie európskeho hospodárskeho konventu, ktorý by mal pripraviť návrhy na reformu Zmluvy o EÚ a v jej dôsledku aj dohodnúť návrhy na riešenie eurokrízy.

Spolupredsedníčka frakcie Zelených v Európskom parlamente (EP) Rebecca Harmsová navrhuje, aby sa euroval dostal do kompetencie EP. Na rozhodovanie o spoločných záujmoch je vraj vhodnejším fórom než národné parlamenty. Teraz sa na ňom primerane nepodieľajú ani národné parlamenty a ani EP. Doterajší euroval I (Európsky fond finančnej stability) a od roku 2013 stály euroval II (Európsky stabilizačný mechanizmus) sú organizované na medzištátnej úrovni.

Informovala o tom agentúra APA.

5 jns pa

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA