Holandský člen ECB Knot navrhuje zvýšenie EFSF na viac ako 1 bilión eur

Frankfurt nad Mohanom 23. septembra (TASR) – Európsky záchranný fond by sa mal navýšiť na viac než 1 bilión eur, aby bola eurozóna schopná riešiť prehlbujúcu sa grécku krízu. Povedal to holandský člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Klaas Knot, ktorý zároveň nevylúčil prípadný bankrot Grécka.

"Je jednoznačné, že ak sa veci začnú vyvíjať v Grécku zlým smerom, budeme potrebovať väčší ochranný val než súčasný záchranný fond môže poskytnúť," povedal Knot pre holandský denník NRC Handelsblad s tým, že celkový objem Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) by sa mohol zvýšiť na 1 bilión eur, prípadne aj viac. Jeho predchodca Nout Wellink navrhoval až zdvojnásobenie eurovalu na 1,5 bilióna eur. Knot zároveň dodal, že čo sa týka holandských bánk, sú na prípadné zhoršenie dlhovej krízy v Európe pripravené dobre.

Guvernér holandskej centrálnej banky okrem toho už nevylučuje možný bankrot Grécka. V rozhovore pre dnešné vydanie holandského denníka Het Financieel Dagblad povedal, že platobná neschopnosť "je jedným z možných riešení".

"Nemôžem povedať, že Grécko určite nezbankrotuje," uviedol Knot. Jeho výroky sú neobvyklé, keďže prichádzajú od člena Rady guvernérov ECB, pritom banka trvá na tom, aby Grécko dodržiavalo podmienky záchranného programu a zároveň odmieta jeho bankrot ako riešenie krízy.

"Bol som dlho presvedčený, že bankrot nie je nevyhnutný," povedal guvernér s tým, že najnovšie správy z Atén nie sú niekedy práve povzbudzujúce. "Všetko úsilie smerujeme k tomu, aby sme sa bankrotu vyhli, v súčasnosti však už nie som taký presvedčený, že k nemu nedôjde, ako som bol pred niekoľkými mesiacmi," povedal Klaas Knot.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan vs

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA