Podľa misie EÚ/MMF Portugalsko splnilo podmienky na ďalšiu tranžu úveru

Lisabon 16. novembra (TASR) – Medzinárodní veritelia dnes súhlasili s vyplatením ďalšej tranže úveru pre Portugalsko po tom, ako po ukončení misie skonštatovali, že krajina plní úverové podmienky. Inšpektori z Medzinárodného menového fondu (MMF), Európskej komisie a Európskej centrálnej banky (ECB) oznámili, že súhlasia s uvoľnením ďalších 8 miliárd eur z celkového záchranného balíka v objeme 78 miliárd eur, ktorý krajina získala začiatkom tohto roka.

Inšpektori síce upozornili, že pre nadmerné výdavky niektorých regiónov ako Madeira by Portugalsko dohodnuté ciele v oblasti rozpočtového deficitu nesplnilo (ten by prekročilo o 1,5 %), no vďaka prijatiu dodatočných jednorazových opatrení nakoniec výšku rozpočtového deficitu na rok 2011 splní. To by malo znamenať, že tohtoročný rozpočtový schodok klesne na 5,9 % hrubého domáceho produktu (HDP) oproti 9,8 % HDP v roku 2010. V nasledujúcom roku by ho Portugalsko malo znížiť na 4,5 % HDP.

Ak ministri financií eurozóny a Výkonná rada MMF výsledky misie schvália, Portugalsko by malo dostať peniaze v decembri a januári, dodali zástupcovia EÚ a MMF.

Informovali o tom agentúry AP a DPA.

2 3 dan pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA