Füle: Európska komisia už začala pracovať na prístupovom procese pre Čiernu Horu

Brusel 13. decembra (TASR) – Komisár Európskej únie pre rozšírenie a susedskú politiku Štefan Füle dnes oznámil, že Európska komisia už začiatkom tohto týždňa začala s prípravou rokovacieho rámca pre prístupový proces s Čiernou Horou.

Malá balkánska krajina, ktorá dostala štatút kandidátskej krajiny na summite EÚ 17. decembra 2010, očakávala, že o rok neskôr, na summite z 9. decembra 2011, sa jej podarí otvoriť prvé kapitoly v rámci prístupového procesu. Európski lídri však odročili tento proces na neskôr, spoločne s udelením štatútu kandidátskej krajiny pre Srbsko.

"Európska komisia už začala v priebehu tohto týždňa prípravné práce na vytváraní potrebného rámca pre rokovania s Čiernou Horou, ako aj prvé kroky vedúce k otvoreniu prvých kapitol, týkajúcich sa oblasti právneho štátu, spravodlivosti a základných ľudských práv tak, ako to v piatok na summite požadovala Európska rada," uviedol Füle.

Zároveň dodal, že požiadal generálneho riaditeľa Európskej komisie pre rozšírenie, aby navštívil Čiernu Horu a prerokoval s tamojšími vládnymi predstaviteľmi budúce kroky v rámci prístupového procesu.

Po dlhých a zložitých rokovaniach s Chorvátskom, ktoré viazli najmä v problémovej kapitole právneho štátu, spravodlivosti a ľudských práv, sa európski lídri rozhodli, že táto kapitola musí patriť medzi prvé, ktoré kandidátske krajiny otvoria v rámci svojho prístupového procesu.

"Vyjadrujem podporu Čiernej Hore, aby v najbližších mesiacoch pokračovala v procese reforiem. Našu spoluprácu s Čiernou Horou budeme musieť zosilniť najmä v oblasti právneho štátu, spravodlivosti a ľudských práv. Európska komisia bude aj naďalej podporovať túto krajinu v jej prístupovom úsilí a správu o pokroku v týchto oblastiach pripraví, tak ako to požaduje Európska rada, do konca prvej polovice roku 2012," uviedol dnes Štefan Füle.

Komisár dodal, že rozhodnutie Európskej rady otvoriť prístupový proces s Čiernou Horou v júni 2012 je zo strany EÚ jasným ocenením pokroku, ktorá táto krajina dosiahla počas piatich rokov od vyhlásenia nezávislosti a najmä za posledný rok – od udelenie štatútu kandidátskej krajiny.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA