Füle: Uznanie Kosova nie je podmienkou pri vstupe Srbska do EÚ

Brusel 19. septembra (TASR) – Tri týždne predtým, ako Európska komisia rozhodne o členstve Srbska v Európskej únii, pricestoval dnes do Bruselu podpredseda srbskej vlády Božidar Delič, ktorý sa stretol s komisárom EÚ pre rozširovanie a susedskú politiku Štefanom Fülem.

Komisár Füle v stanovisku pre médiá uviedol, že zo Delič ho informoval o jasnom postoji srbskej vlády k európskemu integračnému procesu, dôkazom čoho sú aj jeho vládou podporované nevyhnutné reformy. Srbsko podľa Füleho urobilo významné proeurópske kroky, keď zatklo bývalých vojnových zločincov Ratka Mladiča a Gorana Hadžiča a vydalo ho ich Medzinárodnému trestnému tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY).

Ďalším pozitívom je fakt, že v Srbsku v uplynulých mesiacoch prijali niekoľko kľúčových zákonov, vrátane základných európskych štandardov v oblasti volebného práva, vzťahov medzi parlamentom a nezávislými regulačnými orgánmi, ako aj zákon o financovaní politických strán. Füle taktiež ocenil aj prebiehajúce srbské snahy o reformy v oblasti súdnictva a prokuratúry.

"Posmelil som srbskú stranu, aby využila tento priaznivý moment a zintenzívnila svoje reformné úsilie," povedal Füle po stretnutí s Deličom. Podľa neho Európska komisia si veľa sľubuje najmä od prijatia novej srbskej mediálnej stratégie a dúfa, že reforma súdnictva bude v súlade so dohodnutými európskymi kritériami. EK bude pozorne sledovať aj prijatie zákona o reštitúciách a zákona o verejnom vlastníctve a taktiež aj opatrenia srbských úradov v boji proti korupcii.

Ku Kosovu Füle uviedol, že Európska komisia dúfa v pokračovanie rozbehnutých technických rozhovorov medzi Belehradom a Prištinou, ktoré budú pokračovať ďalším kolom koncom septembra v Bruseli.

"Máme jasno v otázke, že uznanie Kosova nie je pre Srbsko formálnou podmienkou pre jeho európsky integračný proces, ale je dôležité dosiahnuť časom normalizáciu srbských vzťahov s Kosovom," uviedol v tejto súvislosti Füle. Zároveň ocenil skutočnosť, že Srbsko zlepšilo bilaterálne vzťahy so svojimi susedmi a vyvíja úsilie vedúce k rozvoju regionálnej spolupráce.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA