Britský premiér a prezident Sarkozy naprávali ochladnuté vzťahy

Paríž/Londýn 17. februára (TASR) – Británia a Francúzsko dnes podpísali dohodu o zvýšenej spolupráci vo vývoji civilnej jadrovej energie a zároveň oznámili užšie vzťahy v oblasti obrany.

Tieto záväzky dohodli francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a britský premiér David Cameron na summite v Paríži. Obaja politici sa zo všetkých síl snažili urovnať ochladnuté vzťahy po hádkach na decembrovom summite Európskej únie, ktoré prepukli v súvislosti s európskou fiškálnou zmluvou.

Napriek občasným a "tradičným" rozdielnym postojom ohľadne Európy je spolupráca medzi oboma krajinami v zahraničných a obranných záležitostiach lepšia, "než kedykoľvek od druhej svetovej vojny", vyhlásil Sarkozy.

Francúzsky prezident po summite takisto povedal, že podstatné je, aby obaja spojenci z NATO a EÚ lepšie chápali hlavné záujmy toho druhého na európskej úrovni.

"Som presvedčený, že Európa potrebuje Veľkú Britániu," povedal Sarkozy na tlačovej konferencii, kde po jeho boku stál britský líder.

"S Davidom Cameronom presadzujeme pracovné metódy, ktoré nám umožňujú zúžiť naše rozdielne postoje a pochopiť hlavné záujmy toho druhého: pre našich britských priateľov je to jednotný trh a pre Francúzov rýchlejšie rozhodovanie v eurozóne," vysvetlil Sarkozy.

Cameron totiž rozhneval v decembri ostatných členov EÚ a vyvolal špekulácie o úlohe Británie v únii, keďže vetovala zmenu v zmluve EÚ a donútila krajiny eurozóny rokovať o fiškálnej únii mimo bloku.

Podpísaná dohoda o jadrovej spolupráci medzi Francúzskom a Britániou podľa očakávania prinesie kontrakty v hodnote vyše 500 miliónov libier (601,6 milióna eur) a vďaka nej vznikne v Británii vyše 1500 pracovných miest.

Britská spoločnosť Rolls-Royce si zabezpečila hlavný kapitálový podiel na výstavbe štyroch nových reaktorov francúzskou energetickou firmou Areva, vrátane jedného v myse Hinkley Point v južnej Británii.

Obe vlády sa takisto dohodli na realizovaní ďalšej fázy plánu, na základe ktorého skonštruujú novú generáciu bezpilotných bojových lietadiel. Model má byť vyrobený do roku 2020.

Zrýchlili sa aj plány na vytvorenie spoločného britsko-francúzskeho veliteľského centra pre budúce operácie rýchleho nasadenia, informovala britská agentúra Press Association.

Cesta bola pre premiéra Camerona zároveň príležitosťou zhodnotiť politické ovzdušie vo Francúzsku po Sarkozyho oznámení, že sa uchádza o znovuzvolenie do prezidentského úradu vo voľbách, naplánovaných na apríl a v prípade druhého kola na máj.

Sarkozyho čaká namáhavý boj, ak chce byť hlavou štátu aj druhé funkčné obdobie, pretože jeho súperom je populárnejší socialista Francois Hollande.

Camerona sprevádzal na návšteve Francúzska podpredseda britskej vlády Nick Clegg, minister obrany Philip Hammond, minister pre energetiku Ed Davey a minister zahraničných vecí William Hague.

Z francúzskej strany sa na rozhovoroch zúčastnil premiér Francois Fillon, šéf diplomacie Allain Juppé, minister obrany Gérard Longuet a minister priemyslu Éric Besson.

Zdroj: DPA, Reuters

3 1 jam juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA