Georgieva vyzýva účastníkov konfliktu v Somálsku na rešpektovanie práva

Brusel 2. novembra (TASR) – Európska komisárka pre medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu pomoc a krízové záležitosti Kristalina Georgieva vydala dnes vyhlásenie, v ktorom vyzýva všetky zúčastnené strany na občianskom konflikte v Somálsku, aby rešpektovali ustanovenia medzinárodného práva a ochraňovali civilné obyvateľstvo.

Komisárka privítala oznámenie kenskej vlády, že dá prešetriť útoky kenských vojenských lietadiel na utečenecký tábor v dedine Džilíb na juhu Somálska, po ktorom podľa svedkov zostalo päť mŕtvych a niekoľko desiatok zranených.

"Pochopila som, že medzi zranenými boli aj ženy a deti. Som mimoriadne znepokojená najmä osudom tých, ktorí bez vlastnej viny boli prinútení opustiť svoje domovy, aby sa pokúšali nájsť nejaké potraviny, vodu a náhradné ubytovanie a dostali sa do ďalšieho rizika," vyhlásila Georgieva na adresu tisícok vnútroštátnych utečencov v Somálsku, ktorí doplácajú na dlhodobé spory medzi súperiacimi klanmi v krajine a najnovšie aj na pohraničné spory medzi kenskými vojakmi a milíciami radikálneho hnutia aš-Šabáb.

Komisárka vo svojej výzve pripomenula, že všetky strany konfliktu v Somálsku majú svoje povinnosti týkajúce sa rešpektovania medzinárodného práva vrátane neobmedzeného prístupu pre poskytovateľov humanitárnej pomoci a potravín pre tých, ktorí to najviac potrebujú.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA