Grécka tlač: Premiérom bude bývalý viceprezident ECB Lukas Papadimos

Atény 7. novembra (TASR) – Hlavným kandidátom na funkciu nového gréckeho premiéra je bývalý viceprezident Európskej centrálnej banky (ECB) Lukas Papadimos, píše dnešná grécka tlač.

"Lukas Papadimos bude od zajtra novým premiérom krajiny po dohode, ktorú počas uplynulej noci dosiahli odchádzajúci premiér Jorgos Papandreu a vodca opozície Antonis Samaras," napísal denník ľavého stredu Ta Nea bez toho, aby uviedol svoj zdroj.

Aj ďalšie noviny ho uvádzajú za najpravdepodobnejšieho kandidáta, hoci podľa nich konečné rozhodnutie ešte nepadlo.

"Kto je najpravdepodobnejší premiér? Všetky zdroje hovoria, že Lukas Papadimos je človek, ktorý prijme túto úlohu," píše denník Ethnos.

Ekonóm Papadimos bol viceprezidentom ECB v rokoch 2002-10. Ako bývalý guvernér gréckej národnej banky v rokoch 1994-2002 mal na starosti snahy krajiny o vstup do eurozóny. Od odchodu z ECB robil poradcu odchádzajúcemu premiérovi Papandreovi, spresnila agentúra Reuters.

Keďže sa Grécku o pár týždňov minú financie, Európska únia dala súperiacim politickým stranám ultimátum, aby jej do dnešného večera vysvetlili, ako chcú zostaviť vládu národnej jednoty a prijať záchranný balík v hodnote 130 miliárd eur.

Papandreu a Samaras dosiahli v nedeľu predbežnú dohodu a informovali, že dnes sa dohodnú na tom, kto povedie novú grécku vládu v čase, kedy krajina destabilizuje celú eurozónu.

1 žab dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA