Grécko: Odborári žiadajú zatykač na zástupcov Trojky

Atény/Berlín 10. februára (TASR) – Odborový zväz gréckej polície žiada štátnu prokuratúru o vydanie zatykača na medzinárodných veriteľov, pretože – ako tvrdí – ohrozujú demokraciu v krajine.

Odborári údajne poslali list s touto požiadavkou, ktorý dnes zverejnila grécka tlač, aj predstaviteľom Európskej centrálnej banky (ECB), Medzinárodného menového fondu (MMF) a Európskej únie (EÚ), tzv. Trojky.

"Ohrozujete demokraciu v Grécku a prežitie jeho ľudu," uvádza sa v liste.

Tisícky letákov s nápisom "Wanted" (hľadá sa) kolujú aj v uliciach gréckej metropoly a ponúkajú odmenu jedno euro za "dolapenie" predstaviteľov Trojky.

Nemecká televízna stanica ZDF dnes zase uverejnila výsledky najnovšieho prieskumu, podľa ktorého dve tretiny Nemcov pochybujú o tom, že Gréci to myslia vážne so znižovaním rozpočtových výdavkov.

Na otázku, či sa Gréci skutočne pokúsia zaviesť sľúbené reformy a úsporné opatrenia, iba 27 percent opýtaných uviedlo, že tomu verí, zatiaľ čo 66 percent respondentov o tom pochybuje.

Čo sa týka prípadného bankrotu Grécka, sú Nemci rozdelení na dva rovnako početné tábory. Kým 46 percent opýtaných sa domnieva, že eurozóna by mala takúto možnosť akceptovať, rovnaký počet ľudí je presvedčených, že tomu musí zabrániť.

Väčšina, až 62 percent respondentov si tiež myslí, že bankrot Grécka bude mať negatívny vplyv na nemeckú ekonomiku, a len 18 % verí, že to v konečnom dôsledku prinesie pozitívny efekt. Nemecko totiž ako najväčšia ekonomika eurozóny musí prispievať aj najväčšou sumou na záchranu Grécka.

Informovala o tom agentúra DPA.

1 bal gl zsl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA