G.VERHOFSTADT: Je škandalózne, že A.Tsipras nechce predstaviť reformy na pôde EP

Brusel/Štrasburg 7. júla (TASR) - Líder skupiny liberálov a demokratov (ALDE) v Európskom parlamente (EP) Guy Verhofstadt dnes označil za "škandalózne" odmietnutie gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa vystúpiť na pôde zákonodarného zboru EÚ s vysvetlením reformných plánov Grécka, ktoré by zabránili odchodu krajiny z eurozóny (Grexit). "Nechápem, prečo premiér Tsipras, ktorý chce nájsť dohodu so ...

Brusel/Štrasburg 7. júla (TASR) – Líder skupiny liberálov a demokratov (ALDE) v Európskom parlamente (EP) Guy Verhofstadt dnes označil za “škandalózne” odmietnutie gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa vystúpiť na pôde zákonodarného zboru EÚ s vysvetlením reformných plánov Grécka, ktoré by zabránili odchodu krajiny z eurozóny (Grexit).

“Nechápem, prečo premiér Tsipras, ktorý chce nájsť dohodu so zvyškom Európy, aby zabránil Grexitu, nechce prísť do Európskeho parlamentu. Chceme sa vyhnúť Grexitu a chceme nájsť udržateľné dohodu, takže je najvyšší čas, aby Tsipras ukázal svoju zodpovednosť a vysvetlil európskym občanom, čo sa chystá urobiť, aby zachoval celistvosť eurozóny,” uviedol Verhofstadt počas vystúpenia v pléne europarlamentu.

Líder ALDE dodal, že je škandalózne, ak predseda vlády reprezentujúci krajinu, ktorá je kolískou európskej demokracie, odmieta vystúpiť na pôde Európskeho parlamentu.

Verhofstadt už v nedeľu (5.7.) večer po oznámení výsledkov gréckeho referenda, v ktorom Gréci odmietli tlak úsporných opatrení zo strany veriteľov, uviedol, že tento týždeň ukáže, či je Tsipras ozajstný politický vodca, ktorý ponúka riešenie, alebo len falošný prorok bez vlastných myšlienok.

“Teraz je na Tsiprasovi, aby ukázal, že to naozaj myslel vážne, že chce zostať v eurozóne. Musí navrhnúť dôveryhodnú reformu a balíček návratnosti. Ak to urobí, európski lídri by mu mali dať ďalšiu šancu,” uviedol šéf ALDE v správe pre médiá a upozornil, že grécky premiér síce vyhral referendum doma, ale stratil dôveryhodnosť vo zvyšku Európy.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA