H. Van Rompuy: Tieto summity prinesú doteraz najvážnejšie protikrízové opatrenia

Brusel 23. októbra (TASR) – Stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy dnes tesne pred oficiálnym začatím summitu lídrov Európskej únie (EÚ) a eurozóny potvrdil, že riešenie na východisko z finančnej a dlhovej krízy ponúkne až budúcotýždňový summit eurozóny, ktorý sa uskutoční v stredu 26. októbra, a lídri EÚ sa dnes okrem otázok krízy zamerajú aj na opatrenia vedúce k zvýšeniu ekonomického rastu a zamestnanosti v eurozóne.

"Dohodneme sa dnes na opatreniach, ktoré by mali stimulovať ekonomický rast a vytváranie nových pracovných miest v eurozóne. Je zbytočné hovoriť, že súčasné ekonomické výzvy sú príliš vážne. Spomaľujúce sa tempo rastu, zvyšujúca sa miera nezamestnanosti a tlak na bankový sektor, štátne dlhopisy," upozornil Van Rompuy na vážnosť situácie a dodal, že dnešný ako aj stredajší summit treba vnímať možno ako najvážnejšie kroky z celej série doteraz prijatých opatrení na riešenie finančnej krízy. Vrátane opatrení, ktoré lídri EÚ možno budú musieť prijať v budúcnosti.

"Mnohé z týchto opatrení sú nepopulárne, či už u vás na národnej úrovni, alebo tu v rámci našich spoločných rozhodnutí v mene celej EÚ," povedal predsedom vlád a prezidentom členských štátov na úvod summitu predseda Európskej rady. Dodal, že v tomto smere oceňuje smelosť niektorých politikov presadzovať nepopulárne opatrenia, smelosť, ktorá je podľa neho neraz podceňovaná.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA