Holandsko chce vyťažiť viac plynu spod Severného mora a znížiť dodávky z Ruska

Brusel/Amsterdam 12. augusta (TASR) - Holandský minister hospodárstva Henk Kamp hľadá spôsoby ako povzbudiť plynárenské spoločnosti, aby vyťažili viac zemného plynu z nálezísk pod Severným morom a znížili závislosť krajiny od dovozov plynu z Ruska. Uviedla to dnes holandská televízna stanica NOS. Minister navrhuje, aby sa touto úlohou zaoberala národná plynárenská spoločnosť Nederlandse ...

Brusel/Amsterdam 12. augusta (TASR) – Holandský minister hospodárstva Henk Kamp hľadá spôsoby ako povzbudiť plynárenské spoločnosti, aby vyťažili viac zemného plynu z nálezísk pod Severným morom a znížili závislosť krajiny od dovozov plynu z Ruska. Uviedla to dnes holandská televízna stanica NOS.

Minister navrhuje, aby sa touto úlohou zaoberala národná plynárenská spoločnosť Nederlandse Aardolie Maatschappij BV (NAM), ktorá ťaží ropu a plyn na holandskom území od roku 1947.

Kamp má v priebehu dneška na programe návštevu viacerých pobrežných veterných fariem, ktoré by podľa plánov vlády mohli poskytovať dostatok elektriny pre 5 miliónov domácností na obdobie 8 rokov. Minister zároveň naznačil, že má záujem využiť podmorské dno v teritoriálnych vodách Severného mora aj na iné zdroje energie.

Výskumný ústav TNO a ministerstvo hospodárstva tvrdia, že ťažba pod hladinou Severného mora predpokladá prístup k takmer 120 miliardám kubických metrov (m3) plynu v doteraz známych 268 miestach vhodných na ťažbu. Okrem toho holandská strana očakáva, že objaví aj ďalšie náleziská s kapacitou okolo 165 miliárd m3 plynu.

Holandská vláda bola nútená znížiť doterajšiu ťažbu plynu z polí pod provinciou Groningen na severovýchode krajiny z dôvodu rizika zemetrasení. Konštrukcia desiatok tisíc domov v tomto regióne musí byť posilnená v dôsledku prepadania sa pôdy po vyťažení zásob plynu.

Holandsko prevádzkuje viacero ťažobných polí zemného plynu v blízkosti holandského pobrežia. Od roku 2010 si ťažobné spoločnosti mohli nárokovať 25-% dotácie pre svoje investície. Minister Kamp chce posúdiť, či sú tieto stimuly postačujúce, uviedla NOS.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zll

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA