Geert Wilders tlačí na premiéra, aby Grécko opustilo eurozónu

Amsterdam/Brusel 10. septembra (TASR) – Geert Wilders, líder antiimigračne a protiislamsky zameranej holandskej Strany slobody (PVV), ktorá je súčasťou menšinovej vládnej koalície premiéra Marka Rutteho, vyzval predsedu vlády na konkrétne činy vedúce k okamžitému vylúčenie Grécka z eurozóny.

"Zameraj sa viac na činy ako na slová. Nestačí hovoriť o tom, že by krajiny mali byť vyradené z eurozóny, ale vyhoďte Grécko hneď teraz," odkázal v piatok Wilders premiérovi Ruttemu prostredníctvom siete Twitter.

Bola to reakcia na štvrtkové vyhlásenie Rutteho a holandského ministra financií Jana Keesa de Jagera, ktorí pre denník Financial Times uviedli, že vyradenie z eurozóny by malo byť poslednou z radu sankcií uvalených na krajiny nerešpektujúce pravidlá monetárnej únie.

"V budúcnosti bude poslednou možnou sankciou prinútiť neposlušné krajiny, aby sa vzdali eura. To si vyžaduje pozmenenie základných dohôd a ide teda o opatrenie možné z dlhodobého hľadiska. Nejde o postih, ktorý by sa dal uplatniť v súčasnosti," povedal holandský premiér pre Financial Times.

Wilders, ktorého strana podporuje Rutteho ekonomickú politiku, už predtým pohrozil, že opustí menšinovú vládu, ak záchrana zadlženého Grécka bude pre holandských daňových poplatníkov príliš nákladná.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA