Holandsko hlási, že centrá prijímajúce utečencov sú preplnené

Brusel/Amsterdam 6. augusta (TASR) - V Holandsku je v centrách pre žiadateľov o azyl rastúci nedostatok ubytovacích kapacít - rovnako ako je nedostačujúci počet miest v centrách prijímajúcich utečencov s povolením na prechodný pobyt. Uviedol to dnes spravodajský server DutchNews. nl.

Brusel/Amsterdam 6. augusta (TASR) – V Holandsku je v centrách pre žiadateľov o azyl rastúci nedostatok ubytovacích kapacít – rovnako ako je nedostačujúci počet miest v centrách prijímajúcich utečencov s povolením na prechodný pobyt. Uviedol to dnes spravodajský server DutchNews.nl.

Za posledných päť rokov počet utečencov, ktorí majú v Holandsku nárok na poskytnutie prístrešku, vzrástol z 5300 na viac ako 12.000 osôb. Úrady evidujú okolo 27.000 ľudí, ktorí v súčasnosti žijú v utečeneckých centrách, čo je najvyšší počet za posledných desať rokov. Utečenci však aj napriek tomu čoraz viac obsadzujú plochy v centrách miest, pretože sa nemajú kam uchýliť.

Úrady najčastejšie poskytujú štatút azylanta ľuďom zo Sýrie a z Eritrey, ktorí potom majú nárok na legálne bývanie v krajine a môžu si následne do Holandska pozvať aj svoje rodiny. Úrady ich nemôžu poslať späť, lebo v krajine ich pôvodu prebieha vojna alebo im hrozí prenasledovanie.

Približne jedna tretina utečencov v Holandsku už má v krajine rodinného príslušníka.

“To znamená, že musíme nájsť ubytovanie nie iba pre jedného človeka, ale pre ďalších troch alebo štyroch,” skonštatoval hovorca agentúry pre presídľovanie utečencov (COA) Jan Stalman. Dodal, že utečenci nemôžu začať s integračnými kurzami a hľadaním práce, kým nebudú mať svoj domov a zápis v registri miestnej samosprávy.

To z hľadiska úradov znamená, že aj úspešných žiadateľov o azyl musia držať v centrách pre azylantov, až kým si nenájdu bývanie. Je preto dôležité, aby úrady rozvíjali iniciatívy na zlepšenie ponuky pravidelného bývania pre cudzincov so zlegalizovaným štatútom.

Amsterdam potrebuje nájsť viac ako 850 domov pre žiadateľov o azyl, v Haagu chýba okolo 280 domov. Ďalšie veľké mestá ako Rotterdam a Utrecht potrebu nájsť asi 210 domov pre azylantov, kým menšie mestá ako Eindhoven a Tilburg ciele spojené s ubytovávaním azylantov splnili.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA