Holandsko hostí dve podujatia zamerané na boj proti terorizmu a pašovaniu ľudí

Brusel/Amsterdam 12. januára (TASR) - Politici z viac ako 50 krajín sa v pondelok stretli v Haagu na dvojdňovom summite o boji proti terorizmu. Paralelne s týmto podujatím holandské predsedníctvo v EÚ pripravilo na dnes a na stredu v Amsterdame svoju prvú medzinárodnú konferenciu, ktorá je zameraná na boj proti pašerákom ľudí. Protiteroristický summit pripravila holandská strana spolu s ...

Brusel/Amsterdam 12. januára (TASR) – Politici z viac ako 50 krajín sa v pondelok stretli v Haagu na dvojdňovom summite o boji proti terorizmu. Paralelne s týmto podujatím holandské predsedníctvo v EÚ pripravilo na dnes a na stredu v Amsterdame svoju prvú medzinárodnú konferenciu, ktorá je zameraná na boj proti pašerákom ľudí.

Protiteroristický summit pripravila holandská strana spolu s Globálnym protiteroristickým fórom (GCTF), ktorému v súčasnosti predsedajú Holandsko a Turecko. Diskusie v Haagu sú zamerané na oblasti výmeny spravodajských informácií, zabránenie džihádistickým bojovníkom z Európy cestovať do Sýrie a všeobecne ochrana civilného obyvateľstva pred terorizmom.

Organizácia GCTF bola založená v roku 2011 z iniciatívy vlády USA ako vhodné miesto na stretnutia pre odborníkov z kontrarozviedky z celého sveta.

Šéf holandskej diplomacie Bert Koenders pri tejto príležitosti uviedol, že by chcel dosiahnuť, aby sa dal ľahšie blokovať prístup teroristov k financiám v zahraničí. Koenders upozornil, že terorizmus sa stal mnohonárodnostnou záležitosťou s rastúcim počtom ľudí, ktorí cestujú do zahraničia, aby sa pripojili k teroristickej organizácii.

“Je to ako vírus, ktorý sa stále prispôsobuje novým podmienkam,” opísal situáciu minister.

Koenders vyzval 250 delegátov summitu, aby užšie spolupracovali medzi sebou na zavádzaní preventívnych opatrení a programov deradikalizácie.

Podujatie v Amsterdame, ktoré sa začalo dnes, združilo vyše dvesto odborníkov zo všetkých členských štátov EÚ. Ich diskusie sú zamerané na hľadanie spôsobov, ako riešiť otázku pašovania ľudí. Holandsko naznačilo, že riešenie tejto situácie si vyžaduje opatrenia na národnej i na medzinárodnej úrovni.

Dvojdňová konferencia, ktorú pomohlo zorganizovať Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre prisťahovalectvo a Európska migračná sieť (EMS), sa koná v amsterdamskej historickej námornej lodenici. Je to prvá medzinárodná konferencia usporiadaná holandským predsedníctvom v EÚ.

Holandská strana naznačila, že pod tlakom migračnej krízy sa táto konferencia koná v pravý čas.

“Stále sme svedkami trýznivých svedectiev o migrantoch, ktorí riskujú svoje životy a zdravie, aby sa dostali do Európy, často s pomocou prevádzačov,” uvádza sa v stanovisku holandského predsedníctva.

Cieľom konferencie o boji proti prevádzačstvu je upozorniť na dôležitosť multidisciplinárneho prístupu k problematike pašovania ľudí. Holandsko upozornilo, že prisťahovalci počas svojej cesty do Európy často používajú rôznych pašerákov vo viacerých krajinách. To je dôvod, prečo je nevyhnutné, aby národné a medzinárodné organizácie z rôznych krajín spojili svoje sily a čo najúčinnejšie spolupracovali pri riešení tohto problému. Do tohto úsilia je nevyhnutné zapojiť viac aj súkromný sektor a sociálne komunikačné siete.

Holandsko na tento účel vyvinulo model, ktorý zahŕňa trestnoprávne, správne, daňové a občianskoprávne opatrenia na predchádzanie a obmedzenie pašovania ľudí. Holandská strana naznačila, že bude aktívne podporovať tento prístup v priebehu amsterdamskej konferencie.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA