Hollande: Na strašné zločiny Európanov nesmieme nikdy zabudnúť

Štrasburg 26. apríla (TASR) - Za účasti francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda, predsedu Európskej rady Donalda Tuska, predsedu Európskeho parlamentu Martina Schulza, generálneho tajomníka Rady Európy Thorbjörna Jaglanda a premiérky Laimdoty Straujumovej v zastúpení úradujúcej predsedníckej krajiny Európskej únie - Lotyšska sa dnes v niekdajšom koncentračnom tábore Natzweiler-Struthof vo ...

Štrasburg 26. apríla (TASR) – Za účasti francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda, predsedu Európskej rady Donalda Tuska, predsedu Európskeho parlamentu Martina Schulza, generálneho tajomníka Rady Európy Thorbjörna Jaglanda a premiérky Laimdoty Straujumovej v zastúpení úradujúcej predsedníckej krajiny Európskej únie – Lotyšska sa dnes v niekdajšom koncentračnom tábore Natzweiler-Struthof vo francúzskom Alsasku uskutočnilo spomienkové podujatie na počesť obetí nacistickej nadvlády.

Najvyšší francúzsky predstaviteľ, ktorý tam navštívil v spoločnosti hostí niekdajšiu plynovú komoru, odhalil aj dve pamätné tabule obetiam.

Hollande pripomenul, že strašné zločiny, ktoré sa tam diali, boli dielom Európanov, a vyzval, aby sa na to nikdy nezabudlo. To najhoršie sa môže stále vrátiť, antisemitizmus a rasizmus sú stále prítomné, vyhlásil podľa tlačovej agentúry DPA francúzsky prezident.

V tomto koncentračnom tábore, jedinom na francúzskom území, bolo do roku 1944 väznených asi 52.000 ľudí, 22.000 z nich tam prišlo o život, vrátane 86 Židov, ktorí putovali do plynovej komory. Takýto krutý osud postihol aj Rómov a francúzskych príslušníkov odboja.

Pred pietnou slávnosťou navštívil Hollande Štrasburg, kde v spoločnosti Martina Schulza podpísal trojročný kontrakt o určení sídelného mesta európskeho zákonodarného zboru a ďalších európskych inštitúcií.

3 2 le jam

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA