Čínsky vicepremiér vyzval Európanov na jednotu v boji proti kríze

Brusel 3. mája (TASR) – Čínsky vicepremiér Li Kche-čchiang, ktorý je dnes na návšteve inštitúcií Európskej únie (EÚ), vydal vyhlásenie, v ktorom vyzýva členské štáty EÚ, aby boli zjednotené v boji proti ekonomickej kríze. Dodal, že Čína je pripravená Európe pomôcť pri oživovaní jej ekonomiky.

"Budeme pokračovať v našej podpore pre Európu v jej snahe udržať stabilitu eura a zabezpečiť oživenie ekonomiky. Sme pripravení prispieť k riešeniu dlhovej krízy v Európe," cituje slová čínskeho vicepremiéra agentúra DPA.

Li Kche-čchiang podľa tohto zdroja uviedol, že jedným z riešení pre EÚ by bolo rozšírenie jej trhovej základne až do Číny.

"Keď sa spojí čínska manufaktúra s odbornosťou EÚ, môžu sa udiať nádherné veci," povedal vicepremiér.

Čínsky politik zároveň dodal, že svet pre svoj harmonický rozvoj potrebuje jednotnú, silnú a prosperujúcu Európu.

Oficiálna časť rokovaní čínskeho vicepremiéra s predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom a predsedom Európskej komisie (EK) Josém Manuelom Barrosom sa týka aspektov spojených s energetikou a udržateľnou urbanizáciou. Neoficiálna časť má prebiehať mimo pozornosti médií, bez tradičnej tlačovej konferencie, čo novinári dnes, keď si pripomíname Svetový deň slobody tlače, náležite skritizovali.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA