HOSPODÁRSTVO: Cyprus je podľa veriteľov na ceste k ekonomickému zotaveniu

Brusel 27. júla (TASR) - Medzinárodní veritelia vyzdvihli pokrok Cypru pri odbúravaní dlhov, no poukázali na potrebu ďalších reforiem. "Pri pohľade vpred bude rozhodujúce urýchlenie reforiem," uvádza sa v spoločnej správe Európskej komisie (EK), Európskej centrálnej banky (ECB) a Medzinárodného menového fondu (MMF). Informovala o tom agentúra DPA.

Brusel 27. júla (TASR) – Medzinárodní veritelia vyzdvihli pokrok Cypru pri odbúravaní dlhov, no poukázali na potrebu ďalších reforiem. “Pri pohľade vpred bude rozhodujúce urýchlenie reforiem,” uvádza sa v spoločnej správe Európskej komisie (EK), Európskej centrálnej banky (ECB) a Medzinárodného menového fondu (MMF). Informovala o tom agentúra DPA.

Cyprus ešte musí zredukovať nedobytné úvery v bankovom sektore, stabilizovať verejné financie, ako aj urýchliť privatizáciu a reorganizáciu verejnej správy. Na druhej strane veritelia vyzdvihli pokrok v mnohých oblastiach, ktorý sa začiatkom tohto roka prejavil hospodárskym oživením a poklesom nezamestnanosti. Finančná situácia bánk sa postupne zlepšuje, znižovanie dlhov napreduje a finančné ciele pre prvú polovicu tohto roka boli splnené s veľkou rezervou.

Cyperský bankový sektor zažíval celý rad problémov, ktoré v rokoch 2012 a 2013 vyvrcholili hlbokou finančnou krízou. Krajinu pred bankrotom začiatkom roka 2013 zachránili medzinárodní veritelia. Od partnerov v eurozóne a MMF postupne prišlo 10 miliárd eur, samotný Cyprus musel na záchranu vynaložiť 13 miliárd eur. Ruku k dielu vo forme nútených poplatkov vtedy museli priložiť aj investori.

3 sov gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA