HOSPODÁRSTVO: Dôvera podnikateľov aj spotrebiteľov v ekonomiku eurozóny vzrástla

Brusel 30. júla (TASR) - Dôvera podnikateľov aj spotrebiteľov v ekonomiku eurozóny tento mesiac nečakane vzrástla a dosiahla najvyššiu úroveň za štyri roky. Motorom jej rastu bolo najmä zvýšenie dôvery podnikateľov vo výrobnom sektore aj v sektore služieb, zatiaľ čo spotrebiteľská dôvera klesla. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Brusel 30. júla (TASR) – Dôvera podnikateľov aj spotrebiteľov v ekonomiku eurozóny tento mesiac nečakane vzrástla a dosiahla najvyššiu úroveň za štyri roky. Motorom jej rastu bolo najmä zvýšenie dôvery podnikateľov vo výrobnom sektore aj v sektore služieb, zatiaľ čo spotrebiteľská dôvera klesla. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Podľa najnovšieho prieskumu Európskej komisie (EK) kľúčový ukazovateľ ďalšieho vývoja ekonomiky eurozóny, indikátor ekonomického sentimentu (IES), sa v júli 2015 zvýšil na 104 bodov z júnových 103,5 bodu. Analytici pritom očakávali, že naopak klesne na 103,2 bodu. Hodnota IES pre eurozónu je tak najvyššia od júla 2011.

Prieskum zároveň ukázal, že v krajinách, ktoré platia eurom, sa podnikateľom v priemysle tento mesiac zlepšila nálada. Svedčí o tom rast príslušného čiastkového indexu dôvery v priemysle v júli na -2,9 bodu z -3,4 bodu v júni.

Aj dôvera podnikateľov v sektore služieb v júli citeľne stúpla, medzimesačne o 1 bod na 8,9 bodu, pričom dôvera v maloobchode sa zvýšila na 1 bod z júnových -1,3 bodu.

Ale dôvera spotrebiteľov tento mesiac klesla pre obavy z ďalšieho vývoja ekonomiky a nezamestnanosti, a to na -7,1 bodu z -5,6 bodu v júni.

Iný, separátny prieskum zase odhalil, že indikátor podnikateľskej klímy v eurozóne v júli vzrástol na 0,39 bodu z júnových 0,14 bodu, čo je jeho najvyššia hodnota za 14 mesiacov.

12 bal pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA