Dôvera v ekonomiku eurozóny v januári vzrástla

Brusel 30. januára (TASR) – Dôvera podnikateľov aj spotrebiteľov v ekonomiku 17 krajín eurozóny sa tento mesiac zvýšila, ale menej, ako analytici očakávali, keďže región zápasí už tretí rok s dlhovou krízou a nedarí sa mu dosiahnuť oživenie hospodárstva.

Podľa najnovšieho prieskumu Európskej komisie (EK) kľúčový ukazovateľ ďalšieho vývoja v regióne, indikátor ekonomického sentimentu (IES), v januári vzrástol na 93,4 bodu z decembrových 92,8 bodu. Analytici, ktorých oslovila agentúra Bloomberg však odhadovali, že sa zvýši na 93,8 bodu.

Hlavným dôvodom januárového rastu IES bolo zlepšenie nálady v sektore služieb, ktoré vyvoláva nádej, že aktivita hospodárstva eurozóny ako celku sa stabilizuje. Na ilustráciu, hodnota indexu pre sektor služieb sa v januári zvýšila na -0,6 bodu z decembrových -2,6 bodu, zatiaľ čo dôvera podnikateľov v priemyselnom sektore stagnovala a zostala na decembrovej úrovni -7,2 bodu.

Aj index spotrebiteľskej dôvery v prvom mesiaci 2012 vzrástol na -20,7 bodu z -21,3 bodu v decembri 2011.

Medzinárodný menový fond predpovedá, že eurozóna sa tento rok prepadne do recesie a jej výkon oproti vlaňajšku klesne o 0,5 %.

Informovali o tom agentúry Bloomberg a RTTNews.

12 bal pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA